Zorunlu BES Kesintileri 1 Nisan’da Başladı

453

Bireysel emeklilik sistemi olan BES 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle sisteme girdi. Ülkemizde 14 milyon üzerinde çalışan kişiyi yakından ilgilendiren bireysel emeklilik sistemi için start verildi. Ülkemizde bulunan iki buçuk milyon memur, bir buçuk milyon özel sektör çalışanı olmak üzere, 4 milyon kişi 1 Nisan tarihinden itibaren bireysel emeklilik sistemine geçiş yaptı. Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili detayları sizler için hazırladık.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım için hazırlanan yasa yürürlüğe girmişti. Özel sektör firmalarında bin ve üzeri çalışanı bulunanlar sisteme dahil olurken, Nisan ayı ile birlikte 45 yaş altı memurlar ve 250 bin arası çalışanı bulunan firmalarda dahil edildi. Hal böyle olunca yaklaşık 2 buçuk milyona memur, bir buçuk milyona özel sektör çalışanı olmak üzere, toplamda 4 milyon kişi bu sisteme dahil edilecek. Sisteme dahil olan çalışanların Nisan maaşı zorunlu kesintiye uğrayacak.

BES nasıl işliyor?

İşveren tarafından kendi bünyesinde çalışan kişiden, otomatik katılım için hazine müsteşarlığınca, uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planına dahil edecek. Böylece otomatik olarak sisteme her ay belli miktarda para akışı sağlanacak. 1972 ve üstü doğumlu çalışanlar sisteme dahil olacak. 45 yaş altında çalışanlar için zorunlu bireysel emeklilik sistemi gelecek ve 45 yaş üstü olanlar sisteme dahil edilmeyecek.

Maaşlardan ne kadar kesinti yapılacak?

Çalışan kişinin prim kazancının yüzde 3 kadar kesinti bireysel emeklilik sistemine aktarılacak. Bankalar Kurulu tarafından bu oran iki katına kadar artırmaya ya da yüzde bir katına kadar azaltılmaya yönelik düzenleme yapılabilecek. En düşük kesintinin 53 TL en yüksek kesintinin ise 340 lira olacağı belirlendi. 2000 lira maaş alan bir çalışan için maaşından aylık 60 TL kesilecek. 3500 TL maaş alan kişi için ise ayda 105 TL kesinti yapılacak 5000 TL maaş alan çalışanlar için ise her ay 150 TL bireysel emeklilik sistemine kesinti yapılacak. Çalışan kişiler daha yüksek oranda ödeme yapmak istediği takdirde, bu düşüncesini işverene  bildiredebilecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here