YUMUŞACIK, LOKUM GİBİ ET PİŞİRMEK İÇİN PÜF NOKTALAR

432
iyi-et-pisirmenin-puf-noktalari

YUMUŞACIK, LOKUM GİBİ ET PİŞİRMEK İÇİN PÜF NOKTALAR

Et yemekleri özellikle Türk mutfağı için ayrı bir önem taşır. Atalarımızdan itibaren et ile beslenme konusunda ve eti iyi pişirme konusunda ayrı bir özen gösteririz. Yüzyıllardan beri bizim için büyük önem arz eden önemli besin kaynağı et’in ağzınızda dağılması yani lokum gibi olması için işte sizlere birkaç püf nokta.

  • Öncellikle et’i pişireceğiniz yere göre seçmelisiniz. Yani mangal için ayrı, tencere yemeği için ayrı, kebap için ayrı tercihler yapılmalıdır. Tercih yaparken bir diğer önemli konu ise et’in, sinirsiz, yağsız ve steril olmasına özen gösterilmesidir.
  • Seçiminizi yaptıktan sonra etinizin lokum gibi olması için büyük önem taşıyan diğer bir konu ise etin marine edilmesidir. Başta zeytinyağı olmak üzere, baharat, süt ve soya sosu ile marine edebileceğiniz etinizi ortalama 2 ila 24 saat arasında bekletmelisiniz. Bu yöntem özellikle mangal, ızgara veya fırında pişireceğiniz etler için uygundur.
  • Tavanızı veya ızgaranızı etlerinizin yumuşak olması için mutlaka önceden ısıtınız ve etinize tuzu pişmeden önce ya da pişerken değil piştikten sonra atınız.
  • Etinizi eğer fırında pişirecekseniz, eti fırına koymadan yaklaşık 10 dakika önce fırınınızı 180 dereceye ayarlayın.
  • Etinizin içerisinde doymuş yağlar bulunmasından dolayı marine harici etinize pişmezden önce veya piştikten sonra yağ eklemeyiniz.
  • Pişirmek istediğiniz etlerin kalınlığı fazlaysa tavanın veya tencerenin kapağını açmamaya özen gösteriniz. Zira etin buharını kaybetmesi sertleşmesine neden olur.
  • Etin inceliğinin de 1cm’in altında olmamasına dikkat edin. Bu ölçünün altında olan etler pişerken kurur ve sertleşir.
  • Özellikle eti mangalda pişirirken oluşan duman ve isin etin üzerine çökmemesi ve tadını değiştirmemesi için bir parça elma kabuğu veya limon kabuğunu ateşe atabilirsiniz. Böylelikle etin tadının bozulmasını engellemenin yanı sıra rahatlıkla yavaş yavaş pişirip istediğiniz yumuşaklığı elde edebilirsiniz.
  • Tava ve tencerede pişirilecek olan et için en önemli noktalardan biride et’in mühürlenmesidir. Mühürlenme işlemini gerçekleştirmek için öncelikli olarak tava veya tenceremizi iyice ısıtıp kızgın hale getirdikten sonra etlerimizi içine koymamız gerekiyor.
  • Et’lerin rengi değişene kadar ateşi hiç kısmadan bekliyoruz. Renk değişimi gerçekleştikten sonra mühürlenme işleminin gerçekleşmiş olduğunu anlıyoruz. Bu sayede etleriniz suyunu içine hapsediyor ve kendi suyuyla pişerek lokum gibi yumuşak bir kıvam alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here