YERLİ OTOMOBİLE YERLİ AKÜ

539

YERLİ OTOMOBİLE YERLİ AKÜ

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla otomobillerde motordan daha çok akü önemli hale geldi. Bu doğrultuda çalışma başlatan İnci Holding, yerli otomobillerin üretiminin başlamasının ardından yerli akü için yatırım yapmayı planlıyor. İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, ”Elektrikli araçların her geçen gün biraz daha trafikteki yerini almasıyla, otomobillerde motordan ziyade akü daha önemli hale geliyor. Ülkemizde de yerli otomobil için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu çalışmaların sonunda üretilecek olan yerli araçlara bizde yerli aküler ile destek vermeyi hedefliyoruz. Elektrikli araçlara yönelik üretilen aküleri çok yakından takip ediyoruz.Bizimde bu konuda çalışmalarımız var” dedi.

 

5 Yılda 200 milyar dolarlık yatırım hedefleniyor

2015 yılının son döneminde İnci Akü’nün, Japon Gs Yuasa ile ortaklığı ile oluşan İnci Gs Yuasa firmasıyla yatırım ve büyüme hedeflediklerini belirten Neşe Gök, ”Bu ortaklık ile birlikte 5 yılda yaklaşık olarak 200 milyar dolar bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu hedefin temellerini de geçtiğimiz yıl attık. Starter ve endüstriyel akü fabrikalarımızı yeniledik. Yatırımları tamamladığımızda kapasitemiz ve istihdamımız iki katına çıkacak” şeklinde konuştu.

Türkiye’de akü sektöründeki ilk Ar – Ge merkezi kuruldu

Japon Gs Yuasa ortaklığı ile inovatif ürün çalışmalarının hız kazandığını vurgulayan Neşe Gök, Türkiye’de akü sektöründeki ilk Ar – Ge merkezini kurduk. Elektrikli araçların akülerine yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla sürmekte. Piyasada gün geçtikçe fazlalaşan elektrikli yada hibritli araçlar için yeni nesil akülerin geliştirilmesi gerekiyor.Türkiye’de son 10 yıla kadar akü teknolojisinde 100 yıllık bilinen bir yöntem kullanılıyordu. Ancak son 10 yıllık dönemde piyasada önemli ölçüde artış gösteren elektrikli araçlar deyim yerindeyse ezber bozdu. Her geçen günde akülerin önemi artıyor ve bizde bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz” diyerek elektrikli araçlar için akülerin önemine vurgu yaptı.

Yerli otomobil üretimin başlaması bekleniyor

Türkiye’de yerli otomobil üretiminin başlamasını beklediklerini belirten Neşe Gök, ”Türkiye’de elektrikli araç üretiminin başlaması ve seri üretimin istenilen değerlere gelmesi durumunda Türkiye’de elektrikli araçlarda kullanılacak aküler için yatırım yapmayı planlıyoruz. Otomotiv ana sanayisi ile otomotiv tedarik sanayisi birbirine çok bağlı. Otomotiv ana sanayisi kayda değer bir üretim gerçekleştirmeli ki otomotiv tedarik sanayisi bu konuda yatırım yapsın” şeklinde konuşarak sözlerini sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here