Yerli Otomobilde Bir Değil Tam Dört Firma Görev Alacak

369
YERLİ OTOMOBİLDE BİR DEĞİL TAM DÖRT FİRMA GÖREV ALACAK

Yerli otomobil konusunda yapılan çalışmaların detayları her geçen gün biraz daha netleşiyor. Buna göre yerli marka otomobillerde yeni iş modeli uygulaması yapılacak ve devletin en fazla yüzde 49 hisse sahibi olabileceği bir konsorsiyum oluşturulacak. Konsorsiyumda ise bir değil tam 4 firma görev alacak. Türk tasarımı ile taksi modelinin birleşiminden oluşan bir elektrikli otomobil projenin ilk sırasında yer alıyor. Bu otomobillerin dizaynı için ise dünyaca ünlü isimlerle çalışılması planlanıyor. Ayrıca dünyaca ünlü Türk tasarımcıların da bu projeye dahil edilmesi görüşülüyor. Tasarımcıların ikna olması içinde yüksek maaş verilmekten çekinilmeyeceği aktarılıyor. Bu doğrultuda da ilk öne çıkan isim dünyaca ünlü markaların tasarımını gerçekleştiren Murat Günak oluyor. Aracın bitirilmiş hali ise tanıtımdakinden farklı olacağı bildirilirken, ilk üretim modeli ise seda olacak.

İki kıtaya fabrika yapılacak

Global olarak markalaşmayı hedefleyen hükümet bu doğrultuda kapsamlı bir yol haritası planlıyor. Alınan bilgilere göre üretilen yerli otomobilin Türkiye’de popüler olmasından sonra öncelikli olarak komşu ve çevre ülkelere ihracatı yapılacak. Daha sonra global bir marka olmak adına Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika gibi şuan Türkiye de üretilen yabancı patentli otomobillerin satışının gerçekleştiği ülkelere yerli otomobil için fabrika yapılacak.

İş dünyası yerli otomobili bekliyor

Edinilen bilgiye göre “Milli destek, Global marka” stratejisini benimseyen hükümet yerli otomobil üretimi için sivil toplum kuruluşlarından destek isteyecek. Araçların henüz seri üretimine geçilmese de iş dünyası bu otomobil için sıraya girdi. 1 milyon çalışanı ile kamu çalışanlarının toplanma çatısı olan Memur-Sen ile Türkiye’nin ikinci büyük sivil toplum kuruluşu olan Ankara Ticaret Odası (ATO), yerli otomobil için çoktan sıraya girdi bile.

Benzini koklayacak

Yerli otomobilde jeneratörle elektrik üretilecek. Menzili arttırılmış olan yerli araçta benzin yakılıp elektrik üretileceği için çok ekonomik olması yani deyim yerindeyse benzini koklaması yeterli olacak. Bu doğrultuda aracın 100 kilometrede 2 litre benzin tüketeceği öngörülüyor. B, C ve D segmenti olacak olan yerli otomobil makam aracı olarak da kullanılabilecek. Konu ile ilgili çalışmaların tüm hızla sürdüğü projede bir sorun ile karşılaşılmazsa kamuoyu tanıtımının 2018 Mayıs’ta yapılması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here