Yakıt İhtiyacı Olmadan Uzay Keşfi !

570

Yakıt İhtiyacı Olmadan Uzaya Gidilebilecek !

Artık uzay keşfinde devrim yaratan icatlar geliyor,bunlardan biride yakıt ihtiyacı olmayan bir motor hakkında bilgi vereceğiz .

Uzayı keşfetme içgüdüsü sürekli olarak insanoğlunun ilgisini çekmiştir. Teknolojik gelişmeler bu keşiflerde önemli bir rol oynuyor. Son gelişme ise uzay keşfi için büyük bir adım.


Yakıt kullanmadan uzayı keşfedecekler. Big Think’in haberine göre,son teknolojik gelişmeler hiçbir yakıta ihtiyacı olmadan uzayı keşfini yapacak. Bir varsayıma göre elektromanyetik itişli sürücülerin geliştirilmesi için umut ışığı olduğu da söyleniyor. Mars’a 2 ayda Ay’a ise birkaç saatte gidilebileceğini söyleniyor. Teknoloji bunun yanında iklim değişimi ve enerji krizini çözebileceği de bu söylentiler arasında.

Havacılık sanayiyi de değiştire bileceği de ifade ediliyor. 1999 Yılında İngiliz bilim adamı Roger Shawyer tarafından sürücülerin geliştirilebileceğini söylemiştir. Bu olasılık dünya üzerinde birden fazla bilim insanını yıllardır cezbetmiştir. İlgi çekici olan bu konu vazgeçilmez olmaya başlanmıştır. 2012 yılından beri teknoloji ile ilgili dokuz adet çalışmanın olduğunu da sizlere söylemekte yarar var.

Bu sistemin mantıklı olup olmadığı , halen tartışma konusu. Bir yandan bazı fizikçiler elektromanyetik itişli sürücülerin uygulanabilir olmadığını savunurken. Bazıları neden olmasın diyerek karşı çıkmaktadır. Kesin bir orta yolda buluşamayan bilim insanları halen bu konuda tartışılar. Newton’un hareketle ilgili üçüncü kanunuyla çelişmesi , bu da kanunun klasik mekanik kurucu kanunlarından birisidir. Kanuna göre ise her hareket için karşı veya da eşit bir güçte reaksiyon vardır. Sürücü ise tek yönden gidiyor olması ve yakıta ihtiyacı olamaması .

Bu roketin hiçbir itiş veya yakıt patlaması olmadan nasıl gideceği konusundaki tartışmaları iyice alevlendiriyor.  Ama bu sistemin çalışma mantığı ise şu şekilde sürücü elektriğin mikrodalga fotonlarına dönüştürülmesi ile kapalı koni şeklindeki kalitelere ateşlenmesi ile elde edilen hareket sayesinde ilerliyor.Fotonlar konini büyük bitiş tarafından karşı itiş gerçekleştiriliyor. Böylece uçak ters yönde ilerleme kaydediyor. Hareket sistemi böyle iken tartışmaların odak noktası halen sürücülerin çalışıp çalışamamağı konusunda. Bilim insanların bu konuda anlaşması biraz zaman alacak gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here