Vücudunuzun Yeni Organı Mezenter ile Tanıştınız Mı?

430
vucudunuzun-yeni-organi-mezenter

VÜCUDUNUZUN YENİ ORGANI MEZENTER İLE TANIŞTINIZ MI?

Uzmanlar insan sindirim sistemine gizlenmiş yeni bir organ keşfetti. “Bağırsak askısı ya da Mezenter olarak adlandırılan organının henüz fonksiyonu ve yapısıyla ilgili bilgi elde edilemedi. Yeni bulunan organ hakkında daha önceden, vücutta meydana gelen parçalanmaların ardından, bir arada duran parçacıklar tarafından kaynaklandığı düşünülüyordu. Bu düşünce “Lancet Gastroenteroloji ve Hepatoloji” dergisinin bu ay ki sayısında araştırmacıların elde ettiği sonuçlara dayanarak yayımladığı makale ile son buldu.

Mezenter’in tek parçadan oluşan bir organ olduğunu açıklayan araştırmacılar, karın zarının ikiye katlanmış hali, karın boşluğunu kaplayan ve her şeyi bir arada tutan organ olarak tanımladılar. Araştırmacıların keşfettiği bu yeni organ ile birlikte vücudumuzdaki organ sayısı 79’a çıktı. Aslında vücudumuzun bu yeni bulunan organı pekte yeni sayılmaz. Zira 2012 yılında İrlandalı bilim adamı J. Calvin Coffey, Mezenterden ilk söz eden isim olmuştu. O zaman pek yankı uyandırmayan bu buluş, ilerleyen zamanlarda yapılan araştırmalarla önem kazandı. Bu buluşunun ardından 100 yıllık anatomi bilgisinin de yanlış olduğunu savunan İrlandalı bilim adamı, “Mezenter’in önceki araştırmaların aksine parçalanmış yapıların bir araya gelmesinden oluşmadığını, tek parça ve sürekli bir yapı olduğunu ”belirterek Mezenter’in organ olduğunun altını çizdi.

ÇALIŞMALARA GEÇTİĞİMİZ YIL BAŞLANDI…

İrlandalı bilim adamı Coffey’in bu buluşunun ardından, bilim adamları 2016 yılında Mezenter’in araştırmaları üzerine yoğunlaşırken, tıp fakültesi öğrencileri ise yeni bir organ olarak ders’te Mezenter’i görmeye başlamıştı. Bu yeni bulunan organın tam olarak işlevi ve fonksiyonu bilinmese de, bilim dünyasında bu gelişme büyük yankı uyandırdı. Vücudumuzun bu yeni organını ilk keşfeden isim olan Coffey, bundan sonraki adımın bu organın işlevini ve fonksiyonlarını çözümlemek olacağını bildirdi. Uzmanlar, bu çözümlemenin ardından birçok anormal fonksiyona ve hastalığa dair yeni bilgilerin ve tedavilerin bulunabileceğini söylüyor.

Tıp dünyası için büyük bir buluş niteliğinde olan Mezenter ile ilgili yakın zamanda daha çok bilgi edinilmesi, anatomik yapısının çözümlenmesi ve metabolizma işlevlerinin bulunması bekleniyor. Bu konu üzerindeki çalışmalarını arttıran araştırmacılar, en ufak ayrıntıyı bile atlamadan, günlerce üzerinde durarak araştırmalarına tüm hızla devam ediyor. Bakalım Mezenter ile ilgili ne sonuçlar çıkacak, Mezenter sayesinde herhangi bir hastalığın tedavisi bulanabilecek mi? Hepsinin ve daha fazlasının cevabını ilerleyen günleri bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here