VÜCUDUNUZA DİRENÇ VEREN BESİNLER

728
Salgam-01-2017

VÜCUDUNUZA DİRENÇ VEREN BESİNLER…

Bu soğuk kış aylarında vücut direncimiz mikroorganizmalara karşı yeterince engel koyamayabiliyor.  Bağışıklık sistemimizin güçsüz zayıf anını yakalamaya çalışan,   başta grip ve soğuk algınlığı olmak üzere birçok hastalığa yakalanmamamız için vücut direncimizi arttıran,   bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinler tercih etmemiz gerekiyor.

 

PEKİ HANGİ BESİNLER VÜCUDUMUZA DİRENÇ VERİR ? DETAYLAR HABERİMİZDE…

 

Uzmanlar,   kış sebzeleri ve sağladıkları vitaminlerin vücut direncimize olan katkısının önemle altını çiziyor.

 

Vitaminlerin kaynağı lahana ;

lahana-01-2017

İçerisinde bulunan A, C ve K vitaminleriyle birçok hastalığa karşı kalkan olan lahana, kışın vazgeçilmez sebzeleri arasında dikkat çekiyor. A vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren, vücut direncini arttıran lahana, C vitamini ile bol miktarda kalsiyum içeriyor. Zengin K vitamini ile de kan dolaşımına katkısı bulunan lahana, kışın tüketilmesi gereken en önemli besinlerin başında geliyor.

 Lif deposu pazı ve ıspanak ;

Pazı-01-2017

Pazı ve ıspanağı hep demir açısından zengin olduğunu düşünürüz. Ama aslında pazı ve ıspanak, deyim yerindeyse lif madeni içeriyor. A ve C vitaminlerince de zengin olan bu iki sebze, lif açısından vücudumuza eşsiz bir katkı sağlıyor. Üstelik kalori açısından da oldukça düşük kaloriye sahip bu sebzeler için bir diğer dikkat çekici özellik, böbrek taşı sorunu olan kişilere fayda sağlamasıdır.

Hipertansiyon’a karşı kabak ;

kabak-01-2017

Genellikle kış aylarında yemeği, salatası ve tatlısıyla sık sık sofralarımızda bulunan kabak, diyabet ve hipertansiyona karşı koymada vücudumuzda önemli pay sahibi oluyor. C ve B vitaminleri içeren kabak,  ayrıca folik asit, potasyum ve karoten içeriyor. Sindirim metabolizmasını da düzenleyen kabak, diğer sebzelere göre yüksek kaloriye sahip olmasından dolayı ölçülü tüketilmelidir.

 Karaciğer’e enginarın faydası ;

Enginar-01-2017

Lif açısından bir diğer zengin besin maddesi de enginardır. Sindirime sağladığı yardımın yanı sıra saf yollarının akışkanlığını sağlayarak karaciğere önemli ölçüde yardımcı olur.

 

Kalori içermeyen marul ;

Marul-01-2017

 

Yıl boyunca bulmakta zorlanmadığımız marul, yok denilecek kadar az kalori içeriyor. Göbek marul tokluk hissi vermesiyle, sindirimi kolaylaştırmasıyla ve sıvı desteği sağlamasıyla dikkat çekerken, Klasik marul ise, A vitaminince bol, solunum ve sindirim sistemlerinde, gözde ve bağışıklık sisteminde oynağı rol ile dikkat çekiyor.

 

Az kalorili çok vitaminli şalgam ;

Salgam-01-2017

Genellikle güney bölgelerde sofraların vazgeçilmezi olan şalgam, uzun yıllardır suyu ile tüm Türkiye’de yaygınlaşmış durumda.  Şalgam içerdiği A, C, K vitaminleri ile kış aylarında sizi hastalıktan korumada önemli bir rol oynuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here