Volvo’dan Sürücüsüz Tır Geliyor

437

Bildiğiniz üzere dünyanın en sağlam arabasını yapan şirket olarak anılan Volvo, şimdilerde bir ünvanın daha sahibi olma konusunda emin adımlarla ilerliyor. Bu zamanda kadar sürücüsüz bot, sürücüsüz arabalar duyduk. Ama bu sefer bir tır geliyor. Bu konuda emin adımlarla ilerleyen Volvo çalışmalarına başlamış durumda. Yakın zamanda sokaklardan geçen sürücüsüz bir tır görmenizde mümkün, çünkü yapılan testlerin bitmesinin ardından , önümüzdeki bir zaman içinde piyasaya sürebilir. Ağır vasıta yani tır,kamyon gibi ağır yükler taşıyan bir araç henüz kendi kendine gidemiyordu. Volvo bu unvanın ilk sahibi olmaya aday. Kısacası bu anlamda ilk çalışan ve başarılı olmaya yaklaşan Volvo diyebilir.

Buna benzer bir çalışmayı ise Mercedes-Benz’in sürücüsüz kamyon  ,Birleşik Krallık Parlamentosu ile anlaşmış ve İsveç merkezli otomobil şirketi çalışmalara başlamıştı.

2016 Yılında sonbaharda İsveç’de testler başlamıştır. Önümüzdeki zamanlarda Volvo testleri bitirecek. Volvo’nun sürücüsüz tırların ağır yük taşıma konusunda kullanılacağı biliniyor. Bu tırların aynı zamanda oldukça hızlı,güvenilir ve virajları en iyi alır şekilde tasarlandı. Uzun araç deneyimi de sunacak olduğunun bilgisi verildi.

 

Dağlık yolları, virajlı yerleri geçmek için tasarlanan bu sürücüsüz tır, türünde bir ilk olmaya aday. Boliden tünelinde yer altından gidecek ilk sürücüsüz tır unvanında sahip olacak. Tünelin ilk 1320 metresini sürücü müdahalesi olmadan kendi  başına gidebileceği belirtildi. Böylece hem bir unvan sahibi olacak, hem de türünün ilk örneklerinden olacak olan Volvo sürücüsüz tır. Böyle ilkle insan oğlu gene elleriyle kendini komut eden bir makine yapmış olacak , verilen yol bilgisine göre hareket edecek olan tır. Yakın zamanda şehir sokaklarında dolaşmaya başlayabilir. Testlerin yakın zamanda biteceğini de söyleyen yetkililer.

Testlerin bitim aşamasından sonra üretime geçileceği konusunda da bilgi verdi. Verilen bilgide en yakın zamanda testlerin bitip üretim için çalışmalara başlayacaklarını söylediler. Bu kadar iyi bir teknolojinin sorunsuz çalışmasını umaraktan yaptıkları işleri takip etmeye devam edeceğiz. Yakında her yerde kendi başına giden araçları görmeye hazır olun .

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here