Volvo’dan Çöp Toplayan Robotlar

536

Çöp Toplayan Robotlar Geliyor! 

Bildiğimiz üzere teknolojiye ayak uydurmak oldukça zor. Her gün gelişen bu teknolojiye Volvo tarafından yapılan çöp toplayan robotlarda katıldı. Oldukça ilginç ve bir o kadarda güzel bir proje olarak bakılan çöp toplayan robotlar.

İnsan sağlığını korumak amaçlı atılmış bir adım olarak görülmekte. Yeni bir adım olarak bakılan çöp toplayan robotlar. Volvo’nun ilginç projesi yakın zamanda sokaklarda gezebilir. Araçlarıyla ünlenen Volvo artık bu robotları üretecek. İnsan oğlunun yaşadıkça , tükettiklerinin artıkları da onlarla beraber yaşayacaktır. Kısacası insan oğlu var oldukça , çöpler azalmayacak. Volvo, geri dönüşüm şirketi olan Renova , İsveç  Chalmers Teknoloji Üniversitesi, Mälardalen Üniversitesi ve Penn Üniversitesi tarafından geliştirilen çöp toplayıcı robotlar.

Robotlar sokakta var olan çöpleri toplamak için görev yapacak. Robot asistanların kullanılması , bu asistanların çöp toplayan araçların peşinden gidecek olması da ilgi çekici. Bu robotların ağır yükler kaldırılması için tasarlandığının da altı çizildi.

 

ROAR (Robot-based Autonomous Refuse) olarak adlandıran çöp toplayıcı robotlar. Çöp toplayıcıların yazılımı İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilmeye çalışırken, Mälardalen Üniversitesi de mekanik işleriyle ilgileniyor. Penn Üniversitesi’nde  çöp toplayıcıların çöp aracına bağlı kalmalarına onlardan ayrılmamaları için bir plan peşinde.

 

Gelecek için ümit veren bir proje olarak bakılıyor. Volvo’nun böyle bir işte olması da oldukça ilgi çeken diğer bir konu oldu. Volvo firması konu ile ilgili söyledikleri şu şekildeydi: “Çöp araçları oldukça gürültülü araçlardır. Buda insanları yoran bir şey, fakat robotlar bu işe dahil olduğu zaman hem gürültü azalmış olacak hem de daha ucuza gelecek. Çöp toplama işi otomatik bir sisteme bağlamak istiyorsak, bir sonraki adımda da bu iş gücünü robotların alması gerekecek. Bunun için çalışacağız” diyerek  ifadelerini belirtiler.
Volvo’nun bu proje ile hem ucuz, hem de daha çevreci, daha az gürültücü bir sisteme bağlamak istediği anlaşılıyor.  Çöp toplayan robotlar projesi (ROAR) 2016 yılında başlanmıştır. Bu proje ile ilgili ilk deney ve izlenimlerin yakın bir zamanda yapılması planlanmakta.  Yakın bir gelecekte sokaklarımızda gezecek olan robotlar göreceğiz gibi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here