Üzüntünün Vücuda Faydaları

425

Çevremizde gördüğümüz objeleri ve detayları hatırlama konusunda mutlu ruh halimiz olumsuz yönde bir etki gösterirken, sıkıntılı bir ruh hali ise olumlu yönde etki gösteriyor.

Yapılan araştırmalara göre kötü ruh halinde olanlar gördükleri objeleri ve detayları, ruh halleri mutlu olan insanlara göre daha iyi hatırlayabiliyor. Mutlu ruh hali kişilerin bilgileri daha dikkatli bir şekilde hatırlamasını engellerken yanıltıcı bilgilerinde orijinal bilgiyi tarif ederken kullanılmasına neden olabiliyor. Kötü ruh hali ise bilgilerin orijinal halini kaybetmeyerek ifade edilme konusunda daha etkili oluyor.

 

Üzüntü motivasyon arttırıyor

Mutlu ruh haline sahip olduğumuz zamanlarda doğal olarak bu halin olabildiğince uzun süre devam etmesini isteriz. Mutluluk hissinin bize verdiği mesajda,şuan da güvenilir ve hep alışık olduğumuz iyi ortamda bulunduğumuzu, bir şeyi değiştirmek istediğimizde çok az çaba göstermemiz yeterli olacağını ve her şeyin yolunda gittiğini belirtir. Üzüntü hissi ise küçük çaplı bir alarm gibidir. Çevremizde meydana gelen ve bizi etkisi altına alarak üzen herhangi bir olaya karşı çözüm üretebilme konusunda daha çok çabalamaya ve daha çok motive olmaya teşvik eder. Bu nedenle üzüntülü ruh halinde bulunan kişiler sorunları çözmede daha aktif ve enerjik olurken, mutlu ruh haline sahip kişiler ise soruna karşı çözüm bulma konusunda kendilerinde gerekli enerjinin ve motivasyonun bulunmadığını düşünürler. Bu doğrultuda günlük iş hayatında bile mutlu olan kişilerin işlerinde meydana gelen problemlerdeki aktifliği, üzerindeki his nedeniyle oluşan her şey yolunda nasılsa duygusu sebebiyle daha azdır.

Üzüntülü ruh hali daha iyi bir iletişim kurulmasını sağlıyor

Mutluluk genel olarak insanlar arasındaki etkileşimi arttırır. Mutlu olan insanlar daha öz güvenli, daha etkili ve daha yetenekli iletişim kuruyorlar. Mutluluk ruh halinde etraflarına daha çok tebessüm ederek yaklaştıkları için daha sempatik görünürler. Ancak daha temkinli, daha az iddialı ve daha özenli bir iletişimin gerektiği durumlarda üzüntülü ruh hali daha başarılı gözüküyor. Yapılan araştırmalara göre, üzgün ruh halinde olan kişilerin daha ikna edici konuştuğu ve konuştuklarını savunmak için ortaya somut bilgiler koyduğu vurgulanıyor. Ayrıca üzüntülü ruh halinde olanlar adil olma konusunda da mutlu ruh halinde olanlara göre daha dikkatli oldukları belirtiliyor. Buda kişinin içinde bulunduğu ruh halinin bencil yada adil olmasında etkili olabileceğini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here