Uzay Çöplerini Toplayacaklar !

422

Uzay Çöplerini Toplayacaklar !

Uzayda insan oğlunun bıraktığı ve yörüngede gezen çöplerin var olduğunu çoğumuz bilmez. Ama maalesef ki uzayı da kirletiyoruz. Uzaydaki çöplerin astronotlar ve uzay araçları ile toplanacak. Çöplerin hem uzay araçlarına hem de astronotlara  zarar verme durumunun yüksek olduğu için bu atıkların toplanması gerekmekte. Bu nedenle temizleme işlemleri başlayacak.

Bu konuyla benzer bir olayın Oscar almış bir film olan Gravity de işlenmişti. Bu filmde ufak bir atığın uzayda ne kadar tehlikeli olduğu gösterilmişti. Böylece uzay çöplerinin tehlikesi görülmüş oldu.

Oldukça yüksek hızlarda dönen 100 milyon kadar çöpün olduğu ifade ediliyor. Bu işi yapmak ise oldukça zorlu olduğu da ifade edildi. Japonlar bu işi üslenirken. Japonlar tarafından bu işi oldukça önemsediklerini ve yeni bir tür teknoloji geliştirdiklerinin açıklamasını yaptılar. Bu yüzden geliştirdikleri teknolojinin testlerine başladılar. Görüngede yapılan testler. Bu konuyla ilgili daha başka çözüm bulma arayışlarını da meydana getirdi. Arayışlar devam ederken.

Japonlar tarafından geliştirilen özel bir uydu test aşamasını bitirmek üzere. Yörüngeye yerleştirilen uydu. Temizleme görevinde hizmet verecek çözümlerden bir tanesi.

Test uydusu olarak bilinen uydu sanki bir ahtapot gibi. Ahtapot’a benzetilen uydunun ince tel kolları var, bu kolları ile çöpleri toplayacak. Kollarının telden olması ve bunlara elektrik verildiği zaman elektromıknatıs görevi görmesi nedeniyle toplama işlemini bu kollarla yapacak. Çöplerle aynı yörüngede olan uydu kollarına verilen elektrik akımıyla çöpleri kendi üstüne çekecek .

Böylece kollarına yapışarak çöpleri toplamaya başlayarak temizleme işleminde önemli bir adım atılmış olacak.
Japonlar yaptıkları uydunun çalışmasından emin olduklarını , işe yarayacağını da belirtiler. Peki toplanan çöpler ne olacak sorusu sorulduğu zamanda ise uydu çöplerle birlikte atmosfere girecek. Hızlı düşmenin etkisi ile ve atmosferin çöpleri tutuşturmasıyla birlikte , çöpler yanmaya başlayacak. Böylece çöplerden kurtulmuş olacak. Uydularından emin halde konuşan Japonlar, testlerden sonra kesin sonuçlarını da paylaşacaklar. Uzaydaki çöplerin böylelikle yok olacağı görülmekte. Geliştirilen sistemin şuan da en iyisi olduğunu da söyleyen Japonlar yaptıkları işle gurur duymakta .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here