Uyuşturucunun Yerini Akıllı Telefonlar Mı Alıyor?

374

Amerika’da yapılan araştırmalara göre son 10 yılda gençler arasında uyuşturucu kullanımının azaldığı ortaya çıktı. Buna karşılık mobil teknolojileri kullanımının ise giderek arttığı gerçeği ile karşı karşıya kalındı. Oldukça şaşırtıcı olan bu durum, uyuşturucu madde kullanımının yerini akıllı telefonlar mı alıyor? sorusunu gündeme getirdi.

Amerika’da yapılan araştırma sonucunda, Uyuşturucu Madde Kullanımı Enstitüsü tarafından ortaya atılan iddia herkesi şaşırttı. Son yıllarda uyuşturucu kullanımında ciddi anlamda azalma görülmesi sevindirici oldu. Bunun yanında mobil teknolojilerin kullanımında yaşanan patlama dikkatleri üzerine çekti. Mobil cihazların insan beyninde uyuşturucu etkisi yaptığı daha önce yapılan araştırmalarda ortaya koyulmuştu. Bu iki durum arasındaki bağlantıyı araştırmak için önümüzdeki aylarda yeni bir çalışma yapılması planlanıyor. Akıllı telefonun gençler üzerinde uyuşturucu kullanma oranını düşürme ihtimali tespit edildiği takdirde, bu durum yeniden değerlendirilecek.

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, devam eden bu sıradışı çalışmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Elde edilen verilere göre 12 ile 17 yaş arası gençlerde 2005 yılında sigara içme oranı Federal Madde Bağımlılığı ve Akıl Sağlığı Hizmetleri İdaresine göre yüzde 10.8 iken 2015 yılında bu oranın yüzde 4.2’ye düştüğünü belirten Başkak, gençlerin alkol kullanımının da yüzde 16.5’ten yüzde 9.6’ya düştüğü bilgisini verdi. İstatistiksel olarak aynı yaş grubundaki gençlerde kokain kullanımının da önemli düşüşler gösterdiğini belirten Başkak, esrar kullanımının sabit kaldığını, 2015’te bu yaş grubundaki çocukların yüzde 7’sinin uyuşturucu kullandıklarını ifade etti.Bu durum uzmanların dikkatini çekerek konu hakkında derin incelemeler yapılması konusunda harekete geçmelerine neden oldu.

İnternette 6,5 saat

Araştırmalar neticesinde gençlerin zamanını mobil teknolojiler ile daha fazla geçirmeye başladıkları ortaya çıktı. 13-18 yaş arası Amerikalı gençler de özellikle video oyunları ve sosyal medya etkinlikleri için ayrılan zaman günlük 6.5 saati doldurduğu sonucu ortaya çıktı .13-17 yaş grubundaki gençlerin ise internet üzerinde yüzde 24 sürekli online olarak bulunduğunu belirten  Başka, yüzde 73’ünün de bir akıllı telefon ya da başka bir cihazla erişime sahip olduğunu kaydetti.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here