TÜRKİYE’YE 3D YAZICI MERKEZİ KURULACAK

453

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ve Gazi Üniversitesi iş birliğinde bu yıl kurulması planlanan Türkiye’nin ilk 3D yazıcı araştırma ve uygulama merkezi sayesinde Türkiye’de bir sanayi devriminin gerçekleşeceği öngörülüyor. Gebze Teknik Üniversitesinden yapılan açıklamada, gelecekte büyük bir önem taşıyacak olan imalat teknolojisinin milli ve yerli hedefler doğrultusunda geliştirilmesi amacıyla Gazi Üniversite ile birlikte bu harekete geçildiği bildirildi.

Resmi gazetede de açıklandı

Gebze Teknik Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, geleceğin imalat teknolojisi 3D araştırma ve uygulama merkezi projesinin 2017 Kalkınma Bakanlığı tarafından da bütçeye dahil edildiğini belirtilirken, ”Eklemeli imalat (3D Printing) teknolojileri araştırma ve uygulama merkezi araştırma altyapısı projesinin Kalkınma Bakanlığı tarafından onanarak 15 Ocak 2017 tarihli Resmi gazetede de yayımlandığı ve 2017 yılı kalkınma programına alındığı aktarıldı. Ayrıca gerçekleştirilecek olan bu projeyle geleceğin imalat teknolojisi olarak tanımlanan bu alanda Türkiye’nin rekabet gücünü arttırması adına ilgili teknolojik gelişmelerin sağlanması, katma değeri yüksek özgün teknolojik ürün ve bilgi üretilmesinin amaçlandığı belirtilerek merkezin kurulumunun 3 yıl süreceği ifade edildi.

Gebze Teknik Üniversitesinden yapılan açıklamada :

“Bu doğrultuda projenin ülke hedefleri ile uyumlu şekilde devam etmesi amacıyla merkezin kurulumunda ve alt yapının oluşumunda seçilecek olan ekipmanda, başta ülkemiz havacılık ve savunma sanayisinin gereksinimleri olmak üzere merkezin kurulacağı bölgedeki organize sanayi bölgelerindeki kuruluşların üretim ekipman beklentileri dikkate alınacaktır. Araştırma merkezi kurulduktan sonra, projeyi destekleyen kuruluşların beklentileri ve bölgedeki makine imalat sektöründeki firmaların  potansiyelleri de dikkate alınarak havacılık ve savunma sektörü ile makine imalat sektörüne yönelik özgün tasarımların geliştirilmesi ve parça üretimlerinin sağlanması bekleniyor. Gebze teknik üniversitesi ve Gazi üniversitesi dışında projede yer alan diğer paydaşlardan oluşan proje kurulu içinde Kalkınma Bakanlığı, bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Teknopark İstanbul AŞ,Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret Aş,Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş., Tusaş Motor Sanayi AŞ, Roketsan ve Fnss Savunma Sistemleri yer almaktadır. Bu kapsamda ülkemiz için büyük önem arz eden bu projeye destek veren bütün kuruluşlara bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here