Türkiye Güneş Santrali Kuracak

357

Türkiye Güneş Santrali Kuracak

Ülkemizin enerji konusundaki gelişmeleri artmaktadır. Genelde yabancı şirketler tarafından yapılan enerji üretim istasyonları(santraller), gün geçtikçe artmakta. Dünyanın gittikçe kötü bir hal alamsından dolayı kömür veya fosil yakıtlı çalışan enerji santralleri yerlerini artık yenilebilir enerjinin kullanıldığı enerji üretim santrallerini bırakmakta.

Bu gelişmekte ülkemizde de artmakta. Genelde görülen rüzgar santralleri ve güneş santralleridir. Üretiminin yenilenebilir olması hem daha ucuz üretim hem de daha çevreci bir üretim anlamındadır. Gelişmeler ışığında ise Türkiye’de dev enerji santrali kurulacağı açıklandı. Enerji santralinin Konya, Karapınar’da kurulmasının planlandığı belirtildi. 1000 megawatt üçünde enerji üretecek olan enerji santrali, Türkiye için büyük bir yatırım anlamını da taşımakta.

Büyük bir yatırım olmanın dışında ise üretim açısından en büyük enerji üretim tesisi olduğu da vurgulandı.  İki bin hektarlık bir alan üzerine kurulacak olan güneş enerji santrali, oldukça büyük bir alana sahip olacak. 1 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağını Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı . Geçtiğimiz aralık ayında ihalesi gerçekleştirilen santralin saatte 1.7 milyar KW enerji yani elektrik üretmesi planlanmakta. 600 bin üzerinde evin enerjisini karşılanması planlanan enerji santralinin , 15 yıl alım garantisi olacak. Bu proje sayesinde yüzde 80 yerli mühendislerde çalışma fırsatı bulacak. İlk zamanlarda yüzde 65,ikinci zamanda yüzde 75 yerli üretim şartı bulunmakta.

Ayrıca fabrika kurumu için 700 ,işletme  350 ve ar-ge çalışmaları için 100 mühendis çalışacak. Bu tarz projelerinin de devamı geleceğinin de altı çizildi. Hem enerji hem de çalışma anlamında bir öncü olacak bu projenin , devamını da gelmesi ülkemizi hem işsizlik hem de fosil yakıt tüketiminden kurtaracak gibi durmakta. Şuanda çalışmaların devam edilen tesisin , yakın zaman içinde benzerinin de kurulması gündemde. Gelişen ülkemizin enerji çözümlerinin de gelişmiş olması çok iyi bir haber olmakta. Bu projede yerli mühendislere de yer verilerek çalışmaların kontrolü elimizde olmuş olacak. Yenilenebilir enerjinin desteklenmeye devam edileceği verilen son bilgilerle birlikte sizlere de sunmuş bulunmaktayız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here