Toruna Bakım Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak

4737

 

Hükümet tarafından geçtiğimiz günlerde anneanne ve babaannelere müjdeli bir haber geldi. Büyük annelerin  çocuklarının çalışmasından dolayı torunlarına bakmalarını karşılık, devlet tarafından torun bakım maaşı Mart ayında ödenmeye başlayacak.

Torunlarını çok seven ve onlara bakmaktan zevk alan anneanne ve babaannelere bu durumu artık daha zevkli hale gelecek. Çünkü devlet tarafından bu kişilere torunlarına baktıkları için belirli bir miktarda para ödemesi yapılacak. Bakım parası adı altında büyük annelere verilecek olan bu ücret sevinçle karşılandı. Torununa bakan yaşlı kadınların umut kaynağı olan toruna bakım maaşı için geri sayım başladı.

Kendi canından kanından olan dünya tatlısı torunlarına zevkle bakan anneanne ve babaannelere artık yaptıkları bu duyarlı hareket ile para kazanabilecekler. Çalışma ve Sosyal bakanlık Kurumu tarafından büyükannelere maaş bağlanıyor. Yapılan uygulama için şimdiye dek 65 büyükanne başvuru yaptı ve torun bakım parası 425 TL olarak açıklandı.

Torun bakım parası için başvurular 20 Şubat 2017 tarihinde sona erdi. Büyükanneler ilk maaşını almaya başlayacaklar. Ülkemizde bir yıl denenecek olan bu uygulama öncelikle 10 ilimizde başlayacak. Bir yılın ardından verim alındığı takdirde tüm illere yayılacak olan uygulama için şehirler belirlendi. Bu şehirleri sayacak olursak:İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep yer alıyor.

Torun bakım parası ne zaman ödeniyor

Torun bakacak olan büyük annelerin maaşı, 1 Mart itibariyle hesaplarına yatmaya başlayacak. 10 ilde uygulamaya geçen bu sistem için birçok şartı aranıyor. Bu şartları sıralayacak olursak:

TC vatandaşı olmak,

Torunla aynı ilde oturuyor olmak,

Uygulanan 10 ilden birinde oturuyor olmak,

Torunun yaşının 0-3 aralığında olması,

Annenin sigortalı bir işte çalışıyor olması,

Annenin 18 yaşından büyük olması,

Büyükannenin 65 yaşından büyük olmaması,

Büyükannenin herhangi bir ruhsal veya fiziksel hastalığının bulunmaması.

Bunlar torun bakım parasını almak için gereken şartlardandır. Bu şartlara uyanlar torunları 4 yaşına gelene kadar maaş alabilecektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here