Tırnak Batması Nasıl Geçer ?

852

Tırnak Batması Nasıl Geçer ?

Tırnak batması olarak adlandırılan bu sağlık sorunu; tırnakların keskin taraflarının kenarlara ya da deriye batması sonucu kişiye büyük bir acı yaşatmasına denmektedir. Bir süre sonra iltihap kapması durumu daha da kötüye götürmektedir. Eğer ki iltihaplanmış olan bu tırnak batması durumunda tedavi olunmaz ise daha kötü bir duruma yol açmaktadır. En kısa sürede tedavi olunmaması sonucunda tırnağın batmasından sonra oluşan iltihap kemiğin enfeksiyon kapmasına da neden olmaktadır.

Tırnak batması sorunu genellikle yetişkin insanlarda görülmektedir. Cinsiyet bakımından ise erkeklerde daha sık görülen bir durumdur.

Tırnak Batması Neden Olur ?

– Dar ve topuklu ayakkabıların ayağı sıkması sonucunda meydana gelmektedir.

– Tırnak kesimi düzensiz bir şekilde yapılması sonucunda tırnağın deriye gömülmesi daha kolay hale gelmektedir.

– Tırnakta eğer ki mantar gibi sorunlar var ise tırnağın büyümesine ve genişlemesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda genişleyen tırnak deriye batmaktadır.

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir ?

Genellikle tırnak batması baş parmaklarda meydana gelmektedir. En yaygın belirtileri kızarıklık, acı ve tırnak ucunda şişme meydana gelmesidir.

– Tırnak batmış olan parmağın ilk başlarında tırnağın sonu kızarmaya başlamaktadır. Daha sonra şişmelerin meydana gelmesi sonucunda da acı vermektedir. Batmış olan tırnağınızın bölgesinde normalinden çok ısı bulunmaktadır.

– İkinci safhalarında ise tırnağın keskin kısmında deri kaplaması görülmektedir. Bu nedenle de ortaya çıkan iltihaplanma her zaman enfeksiyon anlamına gelmemektedir.

– Enfeksiyon daha ileri ki zamanlarda meydana gelmektedir. Kısa sürede tedavi edilmemesi sonucunda kemiğinde enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır.

Tırnak Batması Nasıl Geçer ?

– Günlük ayağınızı 4 defa sıcak bir suda 5-10 dakika arası bekletiniz.

– İltihaplanmış bölgeyi günde 2 defa olmak şartı ile sabunlu su ile iyice yıkayınız. Ayağınızın temiz ve kuru kalması tırnak batmasının geçmesini daha kolay hale getirmektedir.

– Dar ve yüksek topuklara sahip olan ayakkabılardan uzak durunuz. Tırnak batması geçene kadar geniş kalıplı ayakkabılar giymeniz gerekmektedir.

– Batmış olan tırnağınızı kenarından tutup kaldırmanız gerekmektedir. Daha sonra ise kalkmış olan tırnak ile deri arasına pamuk koyunuz. Bu işlem en zor ve en acılı işlemdir. Ayağınızı gün içerisinde sıcak suda tuttuğunuz anda yumuşamış olacaktır. Bu esnada ise pamuğunuzu daha ileri götürmeniz gerekmektedir. Bu adımlar 7-15 gün arası mutlaka yapılması gerekmektedir. Eğer ki 7-15 gün içerisinde tırnak batması geçmedi ise doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here