Tesla’nın Batarya Fabrikası Ev ve Araçlara Elektrik Üretecek !

478

Tesla’nın Batarya  Fabrikası Ev ve Araçlara Elektrik Üretecek !

Tesla’nın adasında 600 kişilik bir adaya güneş enerjisi ile elektrik üretiminden sonra yaptığı bu çalışma ile 2500 eve ve 1000 arabaya elektrik sağlayacak bir batarya fabrikası açılacak. Son zamanlarda Tesla ile gelişen doğal enerji kaynakları ve bu sayede elektrik kazanan evler artmaya devam ediyor.

Tesla’nın Ontario, California’da inşa edilecek olan dev batarya fabrikası şimdiden 2500 ev , 1000 araç kapasitesi bulunuyor. Tesla’nın elektrikli otomobil çözümleri ile çevreye katkıda bulunduğu biliniyor. Bunların yanı sıra , söz konusu üretilen o araçların bataryalarını geliştirmek adına da elektrik batarya fabrikası kurma çalışmalarının da olduğu bilinmektedir.

Tesla’nın yeni açacağı bu fabrikanın kendi araçları dışında da araçlara enerji sağlayacağı belirtilmekte.
Araçların batarya dolumu dışında evlere de elektrik sağlayacak olan batarya fabrikası. Yaklaşık olarak 2500 ev ve 1000 otomobile enerji karşılayabilecek kadar elektrik üretmesi planlanıyor.

Buna benzer bir çalışmayı Ta’u adası için yapan Tesla firması adanın 600 kişisine elektrik sağlayarak onları ücretsiz bir elektriğe kavuşturmuştu. Bu proje ile de hem çevreyi koruyacak hem de enerji üretimini sağlayacak olan batarya fabrikası projesi.

 

Southern California Edison’s Mira Loma Center, Tesla’yı; Ontario, California’da 20-80 MWh’lik enerji depolama tesisi kurması için görevlendirdi. Tesla görevlileri fabrikanın hizmete girmesiyle günlük 2500 evin ve 1000 aracın enerjisini karşılayacaklarının altını çizdi.

 

Tesla daha öncede Sparks, Nevada merkezli  Gigafactory adında  endüstriyel enerji depolama amaçlı bir tesis inşa etmişti. Tesla bu tarz yatırımlarıyla enerji tüketimiyle sınırlı kalmayıp üretimde de kendine yer edinmiş oldu. Gelecek hedeflerinin içinde üretim olduğu da bu yaptıkları çalışmadan beli oluyor.  Bu batarya fabrikası ile hem enerjisini üretecek bunula da kalmayıp başka şirketlere ürettiği enerjiyi de ihraç eden bir şirket konumuna gelecek. Elektrik üretimde ev ve araç sayısının artıp arıtmayacağı konusunda elde kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Çevreci olan şirketin amacının doğayı koruyarak daha iyi bir yaşam sağlamak olduğu da vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here