Tesla’dan Avustralya’ya Teklif

440
DCIM103GOPRO

Tesla’dan Avustralya’ya teklif: Elektrik Sorununuzu 100 Günde Çözebiliriz!

 

Tesla Yönetim Kurulu Başkanı Elon Musk, Avustralya’da oluşan elektrik kesintileri nedeniyle, çok duyulmamış bilinmeyen bir iddiayı ortaya attı.

Tesla Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Elon Musk, Güney Avustralya’da oluşan elektrik krizine 100 gün içerisinde çözüm bulunacağına söz verdi. Musk, problemlerin 100 gün içerisinde halledilmeme gibi bir durumu olursa, verdikleri hizmetin ücretsiz olacağını da belirtti.

 

Güney Avustralya’da kısa bir süre önce yaşanmış olan bir dizi elektrik kesinti sonucunda, kesintilerin iki nedeni olduğu bunların ilkinin aşırı talep diğerinin ise devletin enerji üretim altyapısındaki oluşmuş ciddi başarısızlıklar. Geçtiğimiz cuma günü Tesla Yönetim Kurulu Başkanı Elon Musk ile Energy Products ve Solar City CEO’su yanı sıra Tesla Başkan Yardımcısı Lyndon Rive, şirketin 100 ile 300 megavat saat arasında devamlı enerji üretebilen bir tesis inşa edebileceklerini öne sürdü.

Şirket temsilcisi, kömürle çalıştırılan elektrik santralinin kapatılması ve daha sonrasında sık sık yaşanan elektrik kesintileri riski altında bulunan Victoria eyaletin içinde aynı projenin uygulanabileceğini belirtti.

Atlassian CEO’su Mike Cannon-Brookes, Rive ve Musk’a bu iş hakkında mali ve siyasi süreci hızlandırmak için ne kadar ciddi olduklarını sorduktan sonra. Musk, yapılacak olan işlemin şekillenmesinin yaklaşık üç ay sürebileceğini ve bunun yanı sıra 100 gün içinde yapılması gerekilen yerine getirilmezse bu sistemin ücretsiz olarak verileceğini kamuoyuna duyurdu. Ne açıdan bakarsak bakalım Elon Musk’ın ne kadar zeki bir adam olduğunu bilmeliyiz, bu tür bir tesisin kurulması için çalışılacaksa gelecekte Avustralya devletinden ciddi boyutlarda destek alacağını hesaplamış ve ona göre bir plan yapmış olmalı.

Musk’in Avustralya Hükümetine sunduğu teklif, Avustralyalı siyasilerden olumlu tepkiler aldı: Yeşillerin senatörü olan Sarah Hanson-Young, Musk’a atmış olduğu tweet’le “Gelin, konuşalım!” cevabını verdi. Elon Musk’ın da bu tweet’e cevap olarak “özel kanallardan” olumlu bir şekilde geri yaptığı iddia edildi. Sonuç olarak Avustralya’da olan kesintilere biz çözüm olacağız ama karşılığında hak ettiğimiz parayı da alacağız ya da belki de alamayacağız demekteler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here