Tek Bir Bitki İçin 10 bin Kilometre Yol Gittiler – Tragopogon

360
Tragopogon dubius

TEK BİR BİTKİ İÇİN 10 BİN KİLOMETRE YOL GİTTİLER- Tragopogon

Dünyada sadece ülkemizde bulunan halk arasında “yemlik” adıyla bilinen Tragopogon bitkisinin 4 yeni çeşidi bulundu. 3 yıl yapılan bir çalışmayla bulunan yeni tür, bilim dünyasına bir yenilik daha ekletti.

Peki bu yeni tür nerde ve nasıl bulundu ?Detaylar haberimizde…

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) önderliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında, Artvin’den Hatay’a, Edirne’den Hakkari’ye, Bursa’dan Kars’a birçok ilde 10 bin kilometre yol gidildi. Gerçekleştirilen proje sonucunda bilim dünyasına 4 yeni “yemlik” bitkisi türü kazandıran akademisyenler, elde edilen sonuçtan dolayı mutlu olduklarını dile getirdiler.

“Ülkemiz Tragopogon Türlerinin Morfolojik, Mikromorfolojik, Palinolojik ve Moleküler Yöneden İncelenmesi” projesiyle yola çıkan akademisyenler, 3 yılda 10 bin kilometre yaparak, halk arasında “yemlik” olarak bitkinin 4 yeni türüne ulaştılar. Projenin yürütücü ve aynı zamanda KTÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof.  Dr.  Kamil Coşkunçelebi, verdiği röportajda, projeyi TÜBİTAK’ın 200 bin lira desteği ile gerçekleştirdiklerini söyleyerek, bu projede emeği olan herkese teşekkür ederek sözlerine başladı. Proje kapsamında 6 kişilik bir akademisyen grubunun Bursa’dan Kars’a, Artvin’den Hatay’a, Edirne’den Hakkari’ye ve ülkenin daha birçok il’e giderek, 3 yıl boyunca “yemlik”bitsini toplandığını ifade eden Coşkunçelebi, “Bu çalışma sırasında 0 ile 2 bin 500 – 3 bin rakım arasındaki 460 noktandan örnek alındı, yoğun bir arazi çalıştırması gerçekleştirerek 10 bin kilometrenin üzerine çıktık. Üç yıl boyunca mart, nisan, mayıs aylarında planlama yaparak, daha sonra ise ağustos aynın sonuna kadar arazide çalıştık.“ dedi.

Toplanan örnekleri laboratuvar ortamında titizlikle en ince ayrıntısına kadar incelendiğini aktaran Coşkunçelebi, “Yaptığımız araştırmaların sonucunda incelediğimiz bitkinin 4 yeni türünü elde ettik. Yeni türlerimize Van’ın Başkale ilçesinde 2 bin 52 rakımda, Isparta’nın Şarkikaraağaç ile Uşak – Isparta arasında Kızıldağ mevkisinde 400 rakımda, Artvin’in Yusufeli ilçesinde Yaylalar mevkisinde 2 bin 212 rakımda ve sonuncusuna ise Hakkari’deki Cilo Dağı’nda 2 bin 800 rakımda ulaştık” şeklinde konuştu. Buldukları yemlik bitkisinin 4 yeni çeşidine verdikleri isimleride bildiren Coşkunçelebi, “Artvinde bulduğumuz tür için Tragopogon Artvinensiz, Isparta’da bulduğumuz tür için Tragopogon Turcica, Van’da bulduğumuz tür için Tragopogon Vanenensis, Hakkari’de bulduğumuz tür içinse Tragopogon Anatolikos isimlerini verdik, ülkemiz dışında bulunmayan yemlik bitkisinin 4 yeni çeşidini bilim dünyasına kazandırdığımız için son derece mutluyuz”diyerek sözlerini noktaladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here