TATİLDE ÇOCUKLARIN İNTERNET KULLANIMINA DİKKAT EDİN

386
Father dragging son from the computer. Parent pulling child from laptop. Computer Addiction

Yarı yıl tatili ile birlikte tatil sevincine kapılan çocukların, tatili sadece internet başında geçirmemesine dikkat edin. Uzmanlar bu tatil döneminde çocukların internet başında geçireceklerin zamanın aileler tarafından kontrol altında tutulmasının, kontrol altında tutulduğu taktirde okul döneminde de verilen az süreli izinler için kolaylık sağlayacağını belirtiyorlar. Yarı tatili ile birlikte düzenli hayattan düzensiz hayata geçen çocuklar, özellikle de internet kullanımı konusunda zamanlarını daha fazla harcamaktan hiç çekinmiyorlar. Anne ve babanın yarı yıl tatilinde çocuklarının internet kullanımına dikkat etmesi gerektiğini aktaran uzmanlar, bu döneme gelmeden önce alınacak önlemlerin ve bu dönemde çocukla daha sık vakit geçirmenin faydalı olacağını belirtiyorlar.

Çocuklara ödül olarak ölçülü bir şekilde izin verilmeli

Uzmanlar, okul döneminde çocukların internet’e girme konusunda fazla fırsat bulamadığını, anne ve baba tarafından da sürekli uyarıldıkları için yarı yıl tatil döneminde geçirdikleri başarılı dönemin ödülü olarak ölçülü bir şekilde internet izninin verilmesi gerektiğini aktarıyorlar. Eğer tatil döneminde çocuğa, okulda geçirmiş olduğu başarılı dönem için kontrol altında olmayan bir internet kullanım hakkı verilirse, ilerleyen zamanlarda çocukların daha fazla başarıyı elde etme istedikleri azalacaktır.

İnternet ve bilgisayar boş zaman geçirme aracı olmamalıdır

Çocukların tatildeki bütün boş zamanlarını bilgisayar ve internet başında geçirmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, aileleri bu konuda uyarıyor. Uzmanların ailelere bu dönemde çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmelerini, çocukların tatil boyunca bütün boş zamanlarını bilgisayar ve internet ‘de geçirmemelerini, yaşlarına uygun şekilde çeşitli aktivitelere götürülmelerini ve arkadaş ortamından uzaklaşmamaları tavsiyelerinde bulunuyorlar.

Kötü alışkanlıklar için dikkat edilmesi gereken bir dönem

Bu dönemde oluşan boş zaman sebebiyle çocukların internet’ de kontrolsüzce fazla zaman geçirmelerinden dolayı oluşabilecek kötü sonuçlardan biride; çocukların kötü alışkanlıklarına kapılması. İnternet’te birçok kötü alışkanlık örneğini rahatça bulabilen çocuklar, anne ve babaları tarafından tatil dön08emi nasılsa diye umursanmazsa, oluşan boş zamandan dolayı gördükleri kötü alışkanlıkları uygulamaları konusunda rahat kalabiliyor buda çocuklar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Uzmanlar okul dönemindeki gibi çocuklara internet’ de zaman geçirmeleri için verilen sürelerin kısıtlı tutulmasa bile mutlaka çocuğun girdiği sitelerin ve ilgisini çeken nesnelerin anne ve babanın kontrolünün altında olmasının tatil dönemi için mutlak bir önem arz ettiğini belirtiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here