Sürücüsüz Botlar Piyasada !

367

Sürücüsüz Botlar Piyasaya Sürülecek !

Sürücüsü olmadan hareket eden botlar geliyor. Aslında araç teknolojisiyle yakın bir mantığı vardır. Tabi ki öncelikle yakın mantıkta bir cihaz. MIT ve Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Solutions (AMS) tarafından geliştirilen bu teknoloji 2017 yılından itibaren Amsterdam’da görev alacak.

Sürücüsüz botların yakın zamanda Amsterdam’da görev alacak olması ilginç bir deneyim olacak. Dünya’da sıfır rakıma kurulan ,şehir içi ulaşımını kanallar aracılığıyla sağlayan ülkelerden biri olan Hollanda. Sürücüsüz araç teknolojisini kullanmak için heyecanlanıyor.  Hollanda’nın bu teknoloji ilgi odağına alıyor. Bu sistemi kullanmaya hazırlanan Hollanda. 2010 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan ,90 ada ve 1500 köprüye sahip kanallarda, artık sürücüsüz botlarla ulaşım sağlanacak.

 Bu botların sürücüsüz olarak kanallarda görev yapacak olması ilgi çekiyor.  Yakın zamanda bu teknolojik botlar sürücüsüz olarak Hollanda kanallarında kol gezecek. Ulaşımı rahatlatmasın da önemli rol oynaması beklenen sürücüsüz botlar. AMS yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada ise: karada sürücüsüz giden otomobillerin deneme aşmasında olduğu şehrin su kanallarında sürücüsüz botların yer almasının dünya üzerindeki sürücüsüz bot olarak ilk deneyimlerinin kullanılması noktasında oldukça önemli olduğunu belirtiler.

Şehir’in kanal trafiğini rahatlatma amacında olduğunu ve botlar ile bu yolculuğu daha kolay hale getireceğini de belirtiler. Taşıma dışında su analizleriyle bölge halkının en büyük sorunlarından biri olan su hastalıklarına çözüm bulma arayışında da olacak.

Hep sürücüsüz olarak taşıma hem de su hastalıklarında analiz yapacak.
MIT’ın araştırma kapsamında 20 Milyon Euro’luk bir bağışta bulunduğu haberi de verildi. Bu sayede çalışmalarda maddi destek sağlanmış oldu.  Bu sayede bu sorun ortadan kalkınca cihazın üretimi şuan’lık prototip aşamasında olduğunu ve test edilen sürücüsüz botların ise 2017 yılının içinde şehirde kullanıma geçmesi bekleniyor.

Yapılan açıklamada 2017 yılında hizmet verecek botların yakın zamanda testlerinin biteceği ve hizmete sunulacağının haberini de vermiş oldular. Sürücüsüz teknolojinin giderek yaygınlaşmaya başladığının da altını çizen teknoloji uzmanları yakın zamanda her yerde olacaklarının da haberini bizlere vermiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here