Su İle Çalışan Araç

530

Su İle Çalışan Araç !

Gün geçtikçe azalan fosil yakıtlar yüzünden yeni enerji tüketen araçlar yapılmaya başlandı.
Bu zaman kadar elektrikli, güneş enerjili çalışan araçları gördük,duyduk ve gelişimlerini izledik.
Şimdi ise su ile çalışan araçlar piyasada .
Devrim gibi bir fikir olarak bakılabilecek olan suyla giden araç projesi, SEAT firması tarafından ortaya çıkmıştır.
Otomobil üzerine üretim yapan şirket, su yönetim şirketiyle ortak çalışması olarak su ile çalışan araç yapmayı denediler.
Temiz bir çevre için araç atık suyu temizleyerek çalışacak, bio yakıt kullanılacak olan araç oldukça temiz bir çevre için çalışacak gibi.

Otomobil üretici SEAT ve su yönetim şirketi Aquila ile yapılan atık suyu temizleyerek araç çalıştırma fikri, bio yakıtlar için üretiminde kullanım için arıtma tesisleri yapım aşamasında . Life Metamorphosis olarak da anılan proje. İşlenmiş(temizlenmiş)organik olan atıklardan bio yakıt üretmeyi düşünmekte ve bunun için çalışmaktalar.
Sıkıştırılmış doğal gaz ile çalışan araçlarda enerji ve karbondioksit verimi amaçlı kullanılabilir bu sayede yüzde 80’e var bir çevreci dönüşüm elde edilebilir.

Otobüslere, gemileri, tırlar, kamyonlar, gibi araçlara hareket enerjisi sağlamak amaçlı bio yakıt üretilebilir ve kullanılabilir. Bio metan üretme temeli kuruldu.

Life Metamorphosis başka projeler gibi anaerobik sindirim adı verilen bir süreç ile , katı atıkların parçalanması için bakteriler kullanılarak bio metan toplanır.
Bio yakıt için iki farklı proje düşünülmekte. Bir tanesi Barcelona da görev yapan atık arıtma tesisine kurulması planlanan UMBRELLA prototipi, katı atığın gazını ayırarak anaerobik membran bio rektör işlemi kullanıcak.
Annamox ELAN ise daha temizlenmeden rafine edilmeden araçlardan kullanılmak üzere , önceden bio gazdan azotu ayrıştırarak.

UMBRELLA da ise hayvan gübresi ile uğraşan bir tesis daha inşa edilecek.
Şirketler, orta büyüklükte bir tesisin günde yaklaşık 10,000 metreküp atık su arıtabildiğini, böylelikle 1,000 metreküp bio metan oluştuğunu belirtiyor. Bu, 150 aracın her gün 100 km yolculuk yapması için yeterli yakıt sağlanabileceği anlamına geliyor. Otomobil üreticisi SEAT, yeni yakıtları toplamda 120.000 km’de test etmek için enerji  temin edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here