Stresten Kurtulmak için Neler Yapılmalı?

487

Stres olmazsa olmazlardandır.  Stressiz bir hayat hayal dahi edilemez. En zengininden en fakirine  kadar   stresli  bir hayatları bulunmaktadır. Aşırı olarak strese  girmek insana kontrolünü kaybettirmektedir.  Fakat  stres’in  az miktarı insanın zihnini açmaktadır ve insanı harekete geçirmektedir. Stres’in fazlası  insan için  zararlıdır. Aşırı olarak strese girmek  işinizi, sosyal hayatınızı, davranışınızı, hareketinizi, ve huyunuzu değiştirmektedir. Aşırı strese giren insan çok terlemekte, nefesi zor alma, çarpıntılar yaşamaktadır. Daha da ster ilerler ise  baş ağrısı, yemek yememe ve tansiyon sorunlarına yol açmaktadır. Aşırısı stres insana büyük zararları  bulunmaktadır. Böylesi bir durumda  aşağıda ki  yöntemleri uygulayarak sakinleşebiliriz.

Stresten Kurtulma  Yolları Nelerdir ?

Eğer ki kişi yoğun olarak çalışıyor ise  işi eve getirmemek ile stres’in aşırıya gitmesini engellemektedir.  Sürekli eve kapanık değilde sosyal aktiviteler  yaparak stresten uzak durulur.

Böylesi bir durumda kendini iyi hissettirebilecek kişilerin yanına gitmelidir. Örnek anne, baba, eşi, çocuğu, arkadaşı, eğlence alanları ve temiz hava ormanlık alan yeşillik alanlar  insanın sinirine  ve stres’ine bir bir  çözümdür.

Sürekli stres yaşayan kişi kendisine yeni hobiler bularak onlara zaman ayırmalıdır. Kendini mutlu edecek şeyler yaparak stresten uzaklaşmalıdır.

Müzik dinleyerek, Egzersiz yaparak, Güzel  filmler izleyerek  stresini unutturulması gerekmektedir. Pozitif düşünerek  stres’in sona erdirilmesi. Temiz hava,bol su, duş gibi şeyler yaparak  ruhunuzu dinlendiriniz.

Geçmiş Tarihimiz Ecdadımız’ a bakarak veya Kuran-ı Kerime bakarak  ruhumuzu dinlendirebiliriz. Osmanlı döneminde  şu esaslar  ele alınarak  stresten kurtulurdu.
1- Rızkımızı veren Allah’tır.

2- Tevekkül’ünü al ve  Allah’a dayan.

3- Her şey nasiptir.

4-Sabretmeyi bilmek lazımdır. Vaktinden önce hiç bir zaman bahar gelmemektedir.

5- Unutma!  Buda gelip geçicidir.

Kuran-ı Kerim de Stres ile ilgili şu ayetlere bakar isek biraz olsun ruhumuz huzura kavuşacaktır ve  ondan sonra  strese girmeden  bu ayetler aklımıza gelecektir.

-Taha suresi 124.ayet
-Nahl suresi 97.ayet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here