SIRT AĞRILARI VE ÇÖZÜMLERİ

494

SIRT AĞRILARI VE ÇÖZÜMLERİ

 

Birçok kişi günlük hayatta genellikle işyerinde yaşadığı zorluklar neticesinde sırt ağrılarıyla baş etmek zorunda kalıyor. Sırt ağrıları, sırtımızda bulunan omurgalarda ki kasların gerilmesi sonucu meydana gelir. Sırt, vücudun en büyük destekçilerinden biri olduğu için günlük hayatımızda düz durmaya ve oturup kalkmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Sırt ağrıları genellikle kötü duruş, incinme, hamilelikte ve yaşlılıkta daha sık görülüyor.

 

Sırt ağrılarına alınabilecek önlemler

 

Otururken bacak bacak üstüne atmak son derece sakıncalıdır. Çünkü bu şekilde oturulurken kan dolaşımı yavaşlar ve sırt uygunsuz pozisyonda olduğu için zorlanır. Bu şekilde oturmamaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Ağır eşyaların kaldırılması veya taşınması sırasında yükün tek bir elinize binmemesine dikkat ediniz. İki elinize de eşit miktarda olacak şekilde yükü paylaştırın. Aksi halde sırtınız ve omuzlarınızda ağrı oluşmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Çocuklarda meydana gelen sırt ağrılarının en büyük sebebi olarak yanlış ders çalışma tekniği olduğu uzmanlar tarafından yıllardan beri belirtiliyor. Bu nedenle çocukların ders çalışırken dik oturmaları kan dolaşımını ve kas rahatlığını olumlu yönde etkilediği biliniyor.

Sırt ağrılarından uzun süreli yatak istirahatı ile kurtulmak pek mümkün olmuyor. Tam aksine uzun süreli yatmak sırttaki kaslara daha fazla zarar veriyor.

Stres ve gerginlikte sırt ağrısına neden olan bir diğer unsur olmasından dolayı gün içinde mümkün olduğunca bu tür sorunlardan uzak durmaya çalışın.

 

Yaşamımızın büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdiğimiz için yattığımız yatığında sırtımıza ve kalçamıza sağladığı desteğe önem vermeliyiz.

 

Sırt ağrılarına çözüm önerileri

 

  • Akupunktur tedavisi son yıllarda birçok kişinin başvurduğu bir alternatif tıp yöntemidir. Bu tedaviyle sırtınıza batırılan iğneler, orada ağrı oluşturan kasılmış kasların gevşemesinde rol oynarlar.

 

  • Masaj sırt ağrılarından kurtulmak için vazgeçilmez en kolay yöntemdir. Uygulanan bu yöntemle kasların gevşediği ve psikolojik olarak bir rahatlatma sağlandığı uzmanlar tarafından aktarılıyor. Bu sayede birçok kişi sırt ağrılarını tamamen geçirmese de, kısa süre için olumlu etki görebiliyor.

 

  • Isı tedavileri de sırt ağrılarında sık kullanılan bir diğer tedavi yöntemidir. Ağrı hissedilen bölgeye sıcak tutucu bantlarla yada sıcak su torbalarıyla yapılan uygulamalar, ağrıların geçmesinde rol oynuyor.

 

 

  • Ağrı olan bölgeye yapıştırılarak uygulanan bir diğer tedavi yöntemi de Tens yöntemidir. Tens küçük bir pille çalışan, yapıştırdığınız derinizin altına elektrik akımı göndererek kasların gevşemesini sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here