REİNA SALDIRGANININ SORGUSUNDAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR…

445

REİNA SALDIRGANININ SORGUSUNDAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR…

Yeni yıl’ın ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy’de bulunan Reina gece kulübünde büyük bir katliam yaparak 39 kişinin ölümüne 65 kişinin de yaralanmasına sebep olan hain terörist Abdülkadir Maşaripov’un, İstanbul Vatan caddesinde bulun Emniyet Müdürlüğü binasında sorgusu devam ediyor. Terörle mücadele ekiplerinden edinilen bilgiye göre 45 saattir sorgusu devam eden terörist’in, öncelikli olarak Terörle Mücadele ekipleri ve İstihbarat Uzmanları tarafından risk analizi yapılıyor ve verdiği her cevabın doğruluğu büyük bir titizlilikle araştırılıyor. Tek başına tutulduğu hücrede, resmi ifadesine henüz başvurulmayan terörist’in analiz ve sorgu uzmanlarınca mülakata tabii tutulduğu aktarıldı. Sorulan sorulara akıcı şekilde Türkçe ve İngilizce cevap veremediği için mülakatın Rusça olarak devam ettiği gelen bilgiler arasında.

İlk soru “Neden Reina?”

Uzmanların ilk sorusu neden Reina’ya saldırdın sorusuna, “Çünkü onlar kafir. O yüzden oraya saldırdım” dediği iddia ediliyor.

İkinci soru “Kapıdaki polisi neden öldürdün?”

Uzmanların ikinci sorusu ise “Niçin kapıda ki polisi öldürdün?” oldu. “İlk önce polis bana ateş etti onu öldürmeden içeri girmem mümkün değildi” şeklinde cevap verdiği öğrenildi.

Asıl Hedef Taksimdi

Sorgusunda İran’da 2015 yılında sahte pasaportla yakalanmasının yüzünden 1 yıl cezaevinde kaldığını, cezaevinden çıktıktan sonra kaçak yollardan Türkiye’ye gelip Konya’ya yerleştiğini belirten Abdülkadir Maşaripov’un, ”Mesajlaşma programları üzerinden sürekli Rakka ile irtibat halindeydim. Yılbaşı gecesi asıl amacım eylemi Taksim’de gerçekleştirmekti. Talimatı bu yönde aldım ve bu doğrultuda İstanbul’a geldim. Geldikten sonra Taksim’de keşif görüntüleri yaptım. Bu görüntüleri de Rakka’ya gönderdim. Hoca kod adlı kişi ve yardımcısı tarafından gönderdiğim görüntüler incelenerek eylem için uygun bulundu. Yılbaşı gecesi Taksim’e gittim ama yoğun güvenlik önlemleri vardı. Bu yüzden bombayı getirecek olan kişiyle buluşamadım. Durumu Rakka’ya bildirdim onlarda ses getirecek başka bir yer bulmamı istediler. Yaptığım araştırmalar sonucu Reina’da fazla güvenlik olmadığını tespit ettim. Saat 22:00 sıralarında Reina’nın önünden geçtim ve burayı Rakka’ya onaylattım. Kaldığım eve dönüp silah ve el bombası olarak bildiğim flasbang’leri alarak Reina’ya geldim ve eylemi gerçekleştirdim. Eylem sonrasında Rakka ile iletişime geçtim. Bana bir süre beklemem gerektiğini, Konya’daki hücrenin bana ulaşacağını söylediler. Daha sonra benimle birlikte yakalanan arkadaşım Ali Mohammed Jameel ile buluşarak saklandık. Bu sürede 5 ev değiştirdik, en sonda Esenyurt’da ki eve geldik.” şeklinde ifade verdiği iddia ediliyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here