REİNA SALDIRGANI YAKALANDI…

679
reina-saldirgani-yakalandi

REINA SALDIRGANI YAKALANDI…

 2017’in ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy de bulunan Reina isimli gece kulübünde gerçekleştirdiği hain terör saldırısıyla 39 kişinin ölümüne ve birçok kişinin yaralanmasına sebebiyet veren reina saldırganı hain terörist İstanbul Esenyurt da saklandığı evde Terörle Mücadele ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla kıskıvrak yakalandı. Kod adı Ebu Muhammed El Horasani olan, Abdülkadir Masharipov, hastaneye götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından Vatan caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına getirilerek sorguya alındı.

17 Gün sonra yakalandı

Saldırıdan sonra alarm’a geçen İstanbul Emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi, 17 gün boyunca büyük bir titizlikle en ufak ayrıntıyı bile inceleyerek çalışmalarını sürdürdü. Bu kapsamda güvenlik kameralarından 100 bin saatlik görüntü inceleyen emniyet ekipleri birçok operasyonda örgüte ait hücreleri ve bilgileri ortaya çıkardı. Bu operasyonlar sırasında polise yakalanmaktan son anda kurtulduğu belirtilen reina saldırganı terörist hakkında da birçok bilgiye ve veriye ulaşıldığı aktarıldı. İstanbul Emniyeti tarafından saldırının ardın terörist’in yakalanması için 2 bin kişilik ekip kuruldu. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri saat 23:30 sıralarında İstanbul Esenyurt üç evler mahallesinde bulunan sitede 2 katlı evin birinci katına operasyon gerçekleştirdi. Reina saldırısını gerçekleştiren terörist bu evde kod adı, ”Ebu Muhammed” olan arkadaşıyla birlikte sağ olarak yakalandı.

Operasyon sırasında polise direndi

Emniyet güçleri operasyondan önce 24 saat bu evi izlemeye aldı. Evde toplamda 5 kişi olduğu tespit eden ekipler, operasyon için herkesin evde olduğu en doğru anı bekledi. Operasyonu düzenlenirken polise direnen terörist kelepçe takılarak etkisiz hale getirildi. Evde teröristle birlikte bulanan 1 erkek ve 3 kadın da gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınların, Senegal, Somali ve Mısır uyruklu olduğu belirtildi.

Yakalandıkları daire 6 saat incelendi

Terörle mücadele şube ekipleri terörist’in yakalanmasının ardından operasyon düzenledikleri dairede geniş çaplı 6 saat süren bir inceleme başlattı. Evin her yerini didik didik arayan ekipler birçok materyalden de parmak izi aldı.

Yakalandığı daireye 3 gün önce gelmiş

Emniyet güçlerinin yaptığı araştırmaya göre, şüphelilerin yakalandıkları İstanbul Esenyurt’da ki daire de uzun süredir kaldığı, alışveriş ve yer değiştirme sırasında da dikkat çekmemek amacıyla da siyahi kadınları kullandıkları belirtildi. Reina’da hain saldırıyı gerçekleştiren terörist’in ise bu adrese 3 gün önce geldiği açıklandı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here