PYBS 2017 Bursluluk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır? PYBS Sınavı Ne Zaman?

435

Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı Olan PYBS başvuruları alınmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığının Sitesi üzerinden yapılacak olan başvurular 20 Mart 14 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılacak. İlk ve orta öğretim yıllarında, maddi destek sağlamak isteyen öğrencilere yönelik, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bursluluk sınavı için başvuru tarihleri nasıl başvuru yapılacak ile ilgili detayları sizler için haberimizde aktardık.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı PYBS için başvurular başladı. Eğitimleri boyunca destek almak isteyen öğrencilerin başvuru yapabileceği sınavın yapılacağı tarihler merak konusu oldu. Maddi durumu iyi olmayan adayların merakla beklediği bursluluk sınavı 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10, ve 11. sınıfları kapsayacak. 12 ay boyunca burs desteği alacak olan öğrencilerde aranan en önemli kriter ise başarı olacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda MEB tarafından düzenlenen PYBS Parasız Bursluluk sınavı için yoğun ilgi gösterileceği bekleniyor.  2017 PYBS kılavuzunda başvuru tarihleri yayınlandı. 20 Mart 2017 14 Nisan 2017 tarihleri arasında okul müdürlükleri aracılığı ile eokul sistemi üzerinden başvurular gerçekleştirilecek. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler 20 Mart ve 14 Nisan tarihleri arasında okul müdürlüklerine gerekli belgeleri getirerek,okul müdürlüğünce sistem üzerinden başvurusu yapıp onaylanacaktır .

BURSLULUK SINAVINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvuru iş ve işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://www.odsgm.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacaktır.

5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların sınav başvuruları 20 Mart-14 Nisan 2017 tarihlerinde alınacaktır.

Öğrencinin velisi başvuru şartlarında yer alan nitelikleri taşıması halinde okul müdürlüğü’nden sınav başvurusu yapabilecektir ve okul müdürlüğü sistem üzerinden  onaylanacaktır. Başvuru için gerekli olan öğrenci velisi tarafından  “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ve eklerini, Okul müdürlüğüne teslim etmesi gerekmektedir. E-okul sisteminden alınan bilgiler, veli tarafından kontrol edilerek, yanlışlıklar varsa önceden düzeltilmeli ve okul müdürlüğü sınav başvurusunu onaylayarak gerekli işlemler tamamlanmalıdır. İzalanan başvuru belgesinin sınav bitimine kadar saklanması gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here