PİYASADA ELEKTRİKLİ ARAÇLAR ARTIYOR

442

British Petroleum (BP), çevre dostu elektrikli araçların sayısının giderek arttığının ve dünya genelinde 2035 yılına kadar 100 milyonu bulmasını beklediğini açıkladı. Bununda küresel araç filosunun yüzde 5,5’ini oluşturacağı anlamına geldiği belirtildi. Dünyaca ünlü otomobil markalarının her geçen gün elektrikli veya hibritli araçlara daha fazla yatırım yaptığı vurgulanırken, kullanıcılarında bu araçlara taleplerinin giderek arttığı söylendi.

 

Enerji görünümü raporu öngördü

BP’nin enerji görünümü raporuna göre 2015 yılında sayısı 1,2 milyon seviyelerinde olan elektrikli araçların sayısı 20 yıl içerisinde rekor seviyesinde bir artış göstererek 100 milyon seviyelerine ulaşacak. Ayrıca bu rapora göre 100 milyon araçtan 25 milyonunu hibritli araçların, 75 milyonunu ise elektrikli araçların oluşturacağı öngörüldü.

 

Dünya genelinde pay sahibi olacak

Dünya genelindeki toplam otomobil miktarının 2035 yılına kadar gelir artışları ve yapılacak olan altyapı iyileştirme çalışmaları ile 1,8 milyar adete çıkacağını belirten bu rapor, elektrikli ve hibritli araçların bu dönemde toplam filonun yüzde 5,5’ini oluşturacağını açıkladı. Raporda dikkat çeken bir diğer bilgi ise kullanıcıların elektrikli araca olan ilginin her geçen gün artmasıydı. Rapora göre, artan refah seviyesinin gelişmekte olan ülkelerde araç sahibi olma oranını etkilediği ve verimlilik hedefleriyle düşen batarya maliyetlerinin elektrikli araca geçişte kullanıcıları önemli ölçüde teşvik ettiği vurgulandı. Bu araçların yaygınlaşmasında en dikkat çekici faktörün yakıt fiyatları olmasını vurgulayan rapor, elektrikli araçlarda bulunan bataryaların maliyetinin düşmesi, ülkelerin elektrikli araçlara yönelik teşvikleri, normal araçların gelişimindeki verimliğin hızının ve tüketicinin tercihlerinin de bu araçların giderek artmasında etkili olan diğer nedenler olduğu belirtildi.

 

Petrol talebi azalacak

 

Raporda belirtilen bir diğer önemli konuda, gün geçtikçe trafikte daha fazla yer almaya başlayan elektrikli araçların petrol talebindeki büyümeyi az da olsa azaltmasıydı. 2015’de trafikte araçların günlük 19 milyon varil akaryakıt talebinin olduğu ve bu rakamın global petrol talebinin beşte birine denk geldiği aktarılan raporda, gelecek 20 yıllık dönemde de araç sayısının iki katına katlanmasının aynı şekilde akaryakıt talebini de artıracağını ancak elektrikli araç sayısındaki artış sebebiyle global piyasada petrol variline olan talebin azalacağı ve günlük 1,2 milyon varil seviyelerine düşeceği öngörüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here