Öz Güvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

363

Çocukların ilerleyen yıllarda öz güvenli bir birey olarak yetişmeleri ve bu sayede her alanda başarılı olmaları için, küçük yaşlardan itibaren bu duygunun aşılanması çok önemlidir. Öz güven duygusu daha küçük yaşlarda kazandırıldığından dolayı, anne babalara bu konuda büyük iş düşmektedir. Peki, öz güvenli çocuk nasıl yetiştirilir gelin bunu maddeler halinde hep birlikte inceleyelim.

-Sorumluluk verilmeli

Çocuklara daha küçük yaşlarda küçük sorumluluklar vererek, onun öz güvenini geliştirmek adına dev bir adım atmış olursunuz. Ev işlerinde ya da oyuncaklarını toplama gibi küçük işler vererek onu bu konuda destekleyebilirsiniz.

 

-Sürekli eleştirmeyin

Çocukların yaptıkları hatalar, onların henüz yaşamda çok acemi olmalarına bağlanmalı ve sürekli eleştiri yağmuruna tutulmamalıdır. Çocuğu bu konuda eleştiri yapmak yerine hata yaptığını uygun bir dil ile anlatmalı benliğini zedelememelisiniz.

-Onunla zaman geçirin

Çocuklara zaman ayırmak onların özgüveni açısından büyük katkı sağlar. Aile arasında birlikte düzenlenen faaliyetler, aile toplantıları, çocuğa verilen söz hakkı onun kişilikli bir birey olarak yetişmesinde büyük önem taşımaktadır

-Kıyaslama yapmayın

Çocuklar için anne babaların en çok yaptığı yanlışlardan birisi de onları yaşıtları ile kıyaslamaktır. Çocuklarda özgüveni azaltan bu davranış ne yazık ki onarılması zor hasarlar bırakmaktadır. Kıyaslamanın sürekli tekrar edilmesi ile çocuklara ciddi kişilik sorunları ortaya çıkacaktır

-Hobilerine destek olun

Çocuğun hobi edilmesi için onun ilgi alanına yönelik desteklemelerde bulunun. Çünkü bu durum çocukta öz güveni artırma yolları arasında en hızlı sonuç verenidir. Mutlaka ilgi duyduğu ve kendini ispatlayabileceği yeteneklerini sergileme bileceği bir hobi edilmesi, öz güven gelişiminde büyük önem taşımaktadır.

 

-Onurlandıran Cümleler kurun

Çocuğa sadece hatalarını söylemek yerine, başarılarını ve güzel yönlerini dile getirerek onurize edin. Derslerindeki başarısından tutun da ders dışı sosyal hayatında elde ettiği başarılardan bahsetmek, çocuğu motive ederek Özgüven duygusunu kazandırmaya yardımcı olacaktır.

-Aldığı karara saygı duyun

Çocukların giyiminden hobilerine kadar kendi kendine karar almasına ve bunları uygulamasına izin verin

-Özgürlüğünü kısıtlamayın

Evde sürekli kurallar koyarak serbest hareket etmesine mani olmayın. Odasını toplanmasından yemeğini zamanında yemesi ne kadar sürekli uyarılarda bulunmayın zamanla kişiliği gelişen çocuk görevlerini yerine getirecektir

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here