Oyumu Nerede Kullanacağım?

373

YSK seçmen sorgulama listesi erişime açıldı

Nisan ayında yapılacak olan referandum için sayılı günler kaldı. 16 Nisan pazar günü Türk vatandaşı sandık başına gidecek. Anayasa değişikliği ile ilgili referandum oylamasında bulunacak. 16 Nisan tarihinde referandumda seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacağını merak etmesi üzerine, gerekli liste erişimini sayfamızda aktardık. 2017 YSK seçmen sorgulama anları ile ilgili detayları bu sayfada bulabilirsiniz.

Anayasa değişikliği ile ilgili 16 Nisan pazar günü gerçekleştirilecek olan referandum için geri sayım başladı. Vatandaşlar hangi sandıkta oy kullanacağını merak ediyor. Seçmenlerin oy kullanacağı sandık ile ilgili liste erişime açıldı. Peki bu listeyi nereden nasıl öğrenebiliriz?

Yüksek Seçim Kurulu YSK internet sitesinde vatandaşlara oy kullanacağı sandık ile ilgili gerekli sorgulamayı yapabilmeleri için kolaylık sağlıyor. YSK’nın internet sitesine giren vatandaşlar, kimlik numaraları ile kolaylıkla hangi okul ve sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecekler. YSK seçim takvimine baktığımızda 17 Mart tarihi ile birlikte seçmen bilgi kâğıtlarını Dökümü ve dağıtımına başlanacak.

Türkiye’de düzenlenecek olan 16 Nisan pazar günü yapılacak referandum, yurt dışında ise 27 Mart 9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Türk Hava Yolları vasıtası ile belirlenen temsilciliklerde kiralanacak olan uçakla, yurt içinde PTT Kargo ve Türk Hava Yolları vasıtası ile seçim araç ve malzemeleri dış temsilcilikler ile Türkiye arasında taşınacak.

Seçmen Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sorgulama sayfasına girerek T.C. kimlik numaranızı gireceksiniz. Ardından açılan sayfada sizden istenen bilgileri gireceksiniz. Bu esnada ailenizde nüfusa kayıtlı olan kişilerin listesi  ve bilgileri karşınıza çıkacaktır. Şayet sorgulama ekranında isminiz çıkmayacak olursa nüfus müdürlüğüne başvurmalısınız. Sorgulama işlemleriniz için son tarih 26 Şubat 2017 olarak belirlendi. Nüfus kütüğü kaydı oluştururken adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğal gaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurmanız gerekiyor.

Nerede oy kullanacağım?

Yüksek Seçim Kurulu YSK tarafından kendi internet sitesi üzerinden vatandaşlara nerede oy kullanacakları konusunda gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. Hangi sandıkta hangi okulda oy kullanacağınızı bu internet sitesi üzerinden sizde öğrenebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here