Omuz Ve Sırt Ağrılarının Nedeni Psikolojik Olabilir

437

Günümüzde birçok kişi tarafından şikayet edilen omuz ve sırt ağrıları yalnızca fiziksel sorunlardan meydana gelmiyor. Yapılan araştırmalar neticesinde birçok doktora gidilmesine rağmen omuz ve sırt ağrılarına çözüm bulunmadığında, kaynağın psikolojik olabileceği ortaya çıktı.

Birçok kişi tarafından günümüzün en çok şikayet edilen rahatsızlığı olan, omuz ve sırt ağrıları yaşıyorsanız ve doktor doktor gezmenize rağmen bu aralar bir türlü geçmiyorsa, psikolojik olduğunu düşünebilirsiniz. Omuz, sırt ve kol ağrılarının psikolojik kaynaklı olacağını söyleyen Psikiyatrist Dr Selin Baran, bu duruma eşlik eden sabah yorgun kalkmak, gün ortasında halsizlik, iş yapınca ya da yol yürüyünce bacaklarda oluşan ağrılar gibi sebeplerle doktora gidildiğinde, fiziksel hiçbir hastalık bulunmadığını böyle durumlarda psikolojik sorunların ortaya çıktığını belirtti. Dr Selin Baran, hastanın bu arıları kendi kendine uydurmadığını , ağrının kaynağının fiziksel değil stresli yaşam dan kaynaklandığını belirtti.

Yaşantısında strese sıkıntı ile karşı karşıya kalan kişilerin, fiziksel hastalığın meydana getireceği ağrıları daha fazla  hissettiği ve bu ağrının üzerine gidildikçe daha da şiddetleneceğini ifade etti. Sıkıntılı ve stresli bir halde iken baş ağrısının daha fazla hissedildiğini arkadaşları ile eğlenirken ya da gezerken bu ağrının hiç hissedilmediğini söyleyen Dr Baran stresin insanlar üzerindeki etkisini altını çizdi.

 

Ağrılar depresyona işaret edebilir

Ortada hiçbir sebep yokken kişilerin ağrı hissettiğini, ağrıyı meydana getiren fizyolojik durumun ortadan kalkmasına rağmen yine de devam ettiğini, bunda psikolojik ağrı tanımlamasının yerinde olacağını söyleyen Dr. Baran, bu ağrıların tedavi edilmemesi halinde kronikleşebileceğini söyledi. Yaşlılarda genel vücut ağrısı çocuklarda ve ergenlerde ise karın ve baş ağrısının depresyon belirtisi olabileceğini ve kaygının ağrıyı daha da şiddetlendirdiğini ifade etti. Böylesi durumlarda psikolojik tedavinin olumlu sonuçlar ortaya çıkardığını ve ağrı boyutunun ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi .

Baran, “Akupunktur bu doğal ağrı kesicinin salgılanmasını uyarır. Böylece tüm ağrılarda azalma meydana gelir. Aynı zamanda stres ve sıkıntı ortadan kalkar. Hasta kendini daha mutlu hissettikçe ağrılar da yok olur. Akupunktur aynı zamanda kas gevşetici ve ödem çözücü etkisiyle de ağrı kesici etki yapar. Vücudu dinçleştirir ve hareket kabiliyeti sağlar. Böylece hastanın yaşam kalitesi daha çok artacaktır.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here