Okullar Tatil Mi? 17 Nisan 2017 Pazartesi Referandum Seçim Tatili

350

16 Nisan tarihinde yapılacak olan anayasa referandum oylaması için sayılı günler kaldı. Seçim günü sandıklar okullara kurulacak ve vatandaşlar oylarını okullarda verecek. Seçim gününün ertesi günü olan 17 Nisan 2017 Pazartesi gününde Okulların tatil olup olmama durumu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Geçmiş yıllara baktığımızda seçim dönemlerinde kamu daireleri bankalar kamu kuruluşları ve PTT gibi kurumlar için tatil yapılmazken, okullar her zaman tatil edilmiştir. Konu hakkında Yüksek Seçim Kurulu tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak bu yılda seçimlerin ardından ertesi gün okullara tatil gelmesi bekleniyor.

Türkiye için büyük bir karar olan referandum anayasa değişikliği için halk oylaması seçimlerine kısa bir süre kaldı. Vatandaşlar konu hakkında akıllarında soru işaretlerini gidermeye çalışırken, bu sorulardan birisi de 16 Nisan pazar günü referandum seçimlerinin yapılmasının ardından 17 Nisan 2017 Pazartesi günü resmi tatil olup olmayacağı konusu. Anayasa referandumu için geri sayım başladı. Vatandaşlar referandum için Evet yada Hayır oyu kullanarak seçimlerini sandıkta yapacaklar.

Referandum seçim sonrasında 17 Nisan 2017 Pazartesi günü resmi tatil olacak mı? Okullar tatil edilecek mi? Seçimlerin ardından okullar tatil edilecek mi? gibi sorular sıklıkla soruluyor. Seçimlere oy vermek için gidilen okullarda seçim sandıkları bulunmasından dolayı ve seçimlerde çoğunlukla öğretmenler görev aldığı için, okulların ertesi güne hazırlanması ve öğretmenlerin dinlenmesi açısından, bir sonraki gün okullar genellikle tatil edilmektedir.

17 Nisan 2017 okullar tatil mi?

Referandum seçimlerinin ertesi günü olan 17 Nisan 2017 tarihinde tatil olup olmaması ile ilgili henüz Yüksek Seçim Kurulu tarafından bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğiniz dönemlere baktığımızda böylesi durumların örneklerini görebiliyoruz. Seçimlerin ertesi günü genellikle bankalar kamu daireleri kamu kuruluşları için tatil yapılmazken, okullar her durumda tatil edilmiştir. Bunun nedeni ise okulların eğitim öğretime hazır hale getirilmesi ve sandıklarda görevli olan öğretmenlerin o gün için dinlenmesi sebep gösterilmiştir. Seçim sandıklarının okullarda kurulması nedeniyle bu tarihte okulun tatil olması bekleniyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here