Ödül Almış Başarılı Reklamlar

268

Yayınlandıkları dönemde çok beğenilen ve üzerinden uzun zaman geçse bile unutulmayan kampanyalar,birçok reklamcıya ilham kaynağı oluyor.Yakaladıkları başarı kendilerinde çokça söz ettirmiş,en iyiler arasına girmiş ve üzerinden uzun yıllar geçse bile kendilerini unutturmayan reklamları sizler için derledik.İşte o reklamlar;

Marlboro : Marlboro Man

1955’de ilk kez hazırlanmaya başlayan Marlboro Man reklamları,ürünün etrafında oluşan yaşam şekillerini ve markanın gücünü temsil ediyordu. Özgür olan ve dağlarda gezen Marlboro erkeği,o dönemde birçok erkeğin özdeşlik kurabileceği bir tiplemeydi. Bu da reklamların son derece başarılı olmasında önemli bir unsur oldu. Hedef kitleye yaşam tarzını etkili bir şekilde yansıtan bu reklamlar Leo Burnett’in kaleminden çıkmıştı. Marlboro daha sonralarında reklamlarında bayanlara yer vermeye başlasa da 1999 yılına kadar bu figürü kullanmayı sürdürdü.

 

Volkswagen : Think Small

En iyi reklamlardan bahsederken herhalde Wolkswagen’in Think Small reklamından söz etmemek olmaz. Amerikan yaşam tarzı ve Amerikan felsefesine karşıtlığı ile hatırladığımız bu reklam, Amerika pazarında büyük arabaların tercih edilmesinden dolayı küçük arabalara yer verilmesinin yanlış olduğunu vurguluyordu. 1960 yılında yayınlanan reklamda kendini olduğu gibi gösteren ve fazlasını vaat etmeyen Wolkwagen bir anda ilgi kaynağı olmuştu.

Miller Lite : Great Taste,Less Filing

Light bira markası Miller Brewing (Miller Coors) ürünü için yeni bir Pazar oluşturmaya yol açacak bir kampanya yaptı. Great Taste, Less Filing kampanyasının amacı erkeklerin light bira içmeyeceğine yönelik olan ön yargıların yıkılmasıydı. 1974 yılında yayınlanan bu reklam oldukça başarılı olmuş ve hafızalardan çıkmamış olacak ki lihgt bira piyasasında Miller hala lider.

 

 

Absolut Vodka : The Absolut Bottle 

Absolut şişesi çok farklı bir şişe olmasına rağmen bu kampanyadan sonra dünyanın en tanındık şişesi haline geldi. Üretici firma mevcut şişesini farklı şekillerde gösteren basılı reklamlar yayınladı.25 yıldır devam eden kampanya, bugüne kadar kesintisiz en uzun süre devam eden kampanya olma niteliğini de taşıyor.

 

 

Nike : Just Do It

1970 ve 1980’li yılların fitness ve aerobik modasının tartışılmasız lideriydi Reebook. Sıradan bir koşu ayakkabısı üreticisi olan Nike karşısında Reebook’un bu üstünlüğü tartışılmazdı. 1980’li yılların sonuna doğru kendisine en büyük rakip olarak gördüğü Reebook karşısında rekabet gücünü arttırmak isteyen Nike, Just Do It kampanyasına imza attı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here