NUTELLA HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT VERDİ

418

NUTELLA HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT VERDİ

Nutellanın yapımında, geçtiğimiz günlerde kanser yaptığı iddia edilen palm yağı kullanıldığının ortaya atılması sonucu Nutella’nın üretici firması olan Ferrero’nun Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşoğlu bu iddialara cevap vermek maksadıyla kameraların karşısına geçerek basın toplantısı düzenledi. Sözlerine ortaya atılan iddialara rağmen satışlarda bir azalma olmadığını belirterek başlayan Azmi Gümüşoğlu, ”Biz bu sektörde 50 yıldır nötr tadı olan palm yağını  kullanıyoruz ve kullanmaya da devam edeceğiz.

 

İddia edildiği gibi palm yağının zararlarının ortaya çıkması için 200 derecede ısıtılması gerekiyor, biz en kaliteli palm yağını 80 derecede ısıtarak kullanıyoruz” dedi. Ferrero Türkiye Genel Müdürü Aziz Gümüşoğlu sözlerine şöyle devam etti, ”Bundan 15 yıl önce trans yağ sorunu çözmek ve trans yağdan kaçmak için palm yağı birçok gıda sektörü tarafından tercih edilmeye başlandı. Palm yağı ile ilgili 15 yıldır olduğu gibi bugünde hiçbir endişe verici durum ve sorun yoktur. Tüketicilerimizden ricam bu tür karalama kapmayanlarına itibar etmesinler, Nutella başta İtalya olmak üzere Avrupa birçok ülkede raftan indiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. ”dedi.

 

Bu konuda Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından gıda sektöründeki bir çok kuruma çok kapsamlı bir araştırma yapıldığını belirten Gümüşoğlu, ”Bu çalışma çok sayıda gıda ürünü ve yağları kapsıyor. Sadece palm yağları ile ilgili bir araştırma yapılmıyor. Tüm yağları ve yağlara yapılan işlemleri araştıran EFSA, 4 yılı aşan bir süredir kurumumuzda yaptığı incelemelerde herhangi bir olumsuz bulguya rastlamamıştır. EFSA burada sadece yağların yararlı yada zararlı olduğunu belirtmiyor, yağların işlem görüp görmediği hakkında da bilgi saptaması yapıyor” şeklinde açıklama yaparak, Avrupa standartlarına uygun olmayan hiçbir madde kullanmadıklarını belirtti.

 

Denetimlerin sadece EFSA ile sınırlı olmadığını belirten Ferrero Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşoğlu, ”Dünyadaki bütün fabrikalarımızda yüzde 90 oranında Türk fındığı kullanıyoruz. Bu doğrultuda da Türk fındığının en büyük ihracatçılarından biriyiz. Dünyanın hiçbir yerinde bununla ilgili hiçbir haber gündeme gelmedi. Türkiye’deki haberler ise bizim üstümüzden prim yaparak büyüdüler. Denetleme konusunda da şu ayrıca belirtmekte fayda var. Bu denetimleri sadece EFSA yapmıyor. Kendimizde kalite için denetimler yapıyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sürekli denetim altındayız” diyerek sözlerini noktaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here