Neden Hamile Kalamıyorum?

4594

Son yıllarda giderek artan hamile kalamama sorunu için, birçok etken bulunuyor. Çocuk sahibi olmak isteyen evli çiftler, doktor doktor gezip bunun nedenini araştırırken, kimi zaman yanı başında duran faktörlerini buna engel olduğunun farkında bile olmuyor. Dğru zaman ve elverişli şartlar bulunmasına rağmen bebek sahibi olamayan çiftler, doğurganlığı etkileyen diğer faktörleri göz önünde bulundurmalılar. Peki hamile kalma potansiyeli düşüren faktörler nelerdir?

Hamile kalmayı engelleyen faktörler

  • Araştırmalara göre çok fazla strese maruz kalan kişiler kısırlık ile yüz yüze gelebiliyor. Çocuk sahibi olmak isteyenler bu nedenle kendileri rahat hissettiği tatile giderek rahatlamaya çalışmalı.
  • Yapılan araştırmalara göre, gece ilerleyen vakitlerde yapay ışığa maruz kalan kişilerin hamile kalması zorlaşıyor. Hamile kalsa bile bebeğin gelişiminde olumsuz etkiye neden oluyor. Uyku hormonu olarak bilinen melatonin suni ışık ile engelleniyor. Yumurtlama döneminde yumurtaları koruyan bu hormon, yetersiz üretildiğinde sorunlara yol açabiliyor.
  • Uzmanlar yüksek kolesterolün hamile kalmayı engellediğini, hem kadın hem de erkekte kolesterol bulunması halinde hamilelik durumunun zorlaştığını söylüyor. Bu nedenle çiftler kolesterol seviyesini yeterli ve dengeli beslenme ile normal seviyeye indirmelidir.
  • Hazır yiyeceklere olan bağımlılık, üreme hormonlarını olumsuz etkiliyor. Doğal ve dengeli beslenmenin bu konuda önemli olduğu vazgeçilmez bir gerçek olarak görülüyor.
  • Çağımızın sorunu haline gelen fazla kilolar adet kanamalarını ve yumurtlama düzenini bozuyor. Kısırlığın yüzde 12’si kilo sorunundan kaynaklanıyor, diyetisyen yardımı ile uygun kiloya gelip böyle bir sorununuz varsa bir an önce kurtulmaya çalışmalısınız.
  • Sağlıksız alışkanlıklar arasında yer alan sigara akciğer ve meme kanseri riskinin en önemli etkenler arasında yer alıyor. Hamile kalmak isteyenler kesinlikle kısırlığa yüzde 36 etken olan sigarayı bırakmadılar.
  • Kişide bulunan tiroid hormonu içerisindeki değişiklikler de yumurtlamaya engel oluyor . Bu nedenle tiroid hastalıkları bulunanlar bir an önce tedavi sürecine geçmelidirler.
  • 32 yaşından sonra doğurganlığın yavaşladığını açıklayan uzmanlar, 40 yaşından sonra bu durumun daha da zorlaştığını söylüyor. Bu nedenle çocuk sahibi olmak için çok fazla gecikmeden doktor kontrolünde hamile kalınması gerektiğini öneriyorlar.
  • Bazı ilaçlar, özellikle de anti-depresanlar ve sakinleştiriciler, vücudunuzun daha fazla prolaktin üretmesini sağlayarak hamile kalma yeteneğinizi etkileyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here