NASA KENDİNİ BİLEYEN BIÇAK YAPTI

584

NASA KENDİNİ BİLEYEN BIÇAK YAPTI

 

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) mühendisleri ve California Teknoloji Enstitüsünden (Caltech) bilim adamları, körelmeyen ve kendi kendini bileyen bıçak üreterek önemli bir işe imza attılar. Daillymail sitesinin verdiği haberde, merkezi California’da olan bıçak şirketi Habitat’ın genel müdürü Adam Ackherman, ”KNASA şef bıçağı” adı verilen bıçağın , Caltech bilim adamları tarafından ultra sert alaşımdan üretildiğini ve NASA mühendisleri tarafından da kontrol edildiğini söyledi.

 

İlk gerçek icat

 

Habitat’ın Genel Müdürü Adam Ackherman, ”Bu bıçak piyasadaki tüm bıçaklarda 2 kat daha keskin ve 5 kat daha uzun ömürlü. Bu bıçak 200 yıldır yapılan tek gerçek icattır. Rockwell sertliği 70’in üstünde bulunan bu bıçakta, nano tırtıklar mevcut. Bu sayede bıçakta eşsiz bir kesme özelliği bulunuyor”. dedi

 

Kullandıkça bileniyor

 

Bıçağın dişlerinin kullandıkça açıldığını ve bu sayede de bıçağın bilendiğini aktaran Adam Ackharman, ”Bıçağın her iki yüzü de 12, 5 derecelik açıyla üretildi. Bu özelliğiyle bu bıçak diğer tüm bıçaklardan daha ince hale geldi. ”şeklinde konuştu.

 

NASA’nın kendi açıkladığı bir diğer dikkat çekici bilgi ise 2016 yılının tarihin en sıcak yılı olduğuna dair yapılan açıklama oldu. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ile birlikte hazırlanan raporda son yıllardaki sıcaklık artışına dikkat çekildi.

 

NASA’da çalışan bilim adamları yaptıkları araştırmalar doğrultusunda 2016 yılının son 136 yılın en sıcak yılı olduğunu aktardılar. Ayrıca son 3 yılda üst üste sıcaklık rekorunun kırıldığı belirtilirken, kayıt verilerinin 1880 yılında beri alındığı bildirildi.

 

Yapılan açıklamada 2016 yılında yaşanan sıcaklığın 2015 yılından 0. 7 santigrat derece daha fazla olduğu aktarılarak, 2014 yılından bu yana sıcaklık diğerlerinin rekor kırarak artığının altı çizildi.

 

Sebebi Okyanuslarda gerçekleşen büyük ısınmalar

 

NASA’ya bağlı New York’ta ki Goddard Uzay çalışmaları Enstitüsü Direktörü Gavin Schmidt NASA’nın açıkladığı bu bilgiye dayanarak, ”Son yıllarda meydana gelen sıcaklık artıkları bana göre gayet normal, Çünkü okyanuslarda aşırı bir ısınma söz konusu. Buda doğal olarak tüm dünyayı etkisi altına alıyor. Bu sıcaklık artışları ne kadar fazlalaşsa da rekor kırmaları durumu biraz daha farklı kılıyor. Biz her yıl yeni bir sıcaklık rekoru kırılmasını aslında beklemiyoruz ancak sera gazı salınımının artışına bağlı olarak uzun süreli ısınmalar olduğunu gözlemliyoruz”dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here