Nanoteknoloji Araştırma Merkezi İçin Geri Sayım Başladı

406

NANO TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA MERKEZİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI…

Hacettepe Teknokent, merakla beklenen Nano teknoloji araştırma merkezi için ilk adımı attı. Birçok sektörü yakından ilgilendiren merkez için gerekli çalışmalar başladı.

Hacettepe Teknokent yönetim kurulu başkanı sayın Candan Gökçeoğlu düzenlendiği basın toplantısıyla, araştırma merkezinin kurulması için gerekli çalışmaların başladığının müjdesini verdi. Basın toplantısında, “Nano Teknolojinin bütün sektörlerde geleceği olduğunu, bu teknolojideki gelişmeler doğrultusunda daha dayanıklı, hafif, kendi kendini temizleyen ürün ve eşyaların yakın zamanda hayata geçirileceğini” aktaran Gökçeoğlu, “Nano Teknoloji pek çok ülke tarafından destekleniyor, Türkiye de ise bu konuda farkındalık olmadığı ve yetişmiş insan gücünün bulunmaması dolayısıyla henüz istenen seviyede destek sağlanamıyor” şeklinde sözlerine devam etti.

Bu Merkezin Kurulması Neden Zor?

Bu merkezin Türkiye de kurulmasını zorlaştıran en büyük etkenlerden birinin yetişmiş insan bulunamaması olduğunun altını çizen Gökçeoğlu, “Tüm bu ihtiyaçları dikkate alarak özellikle sağlık, gıda ve enerji nitelikli insan yetiştirip, yüksek katma değerli ürünler üretmeye yönelik olarak Nano Teknoloji Araştırma  Merkezi kurma kararı aldık”dedi ve Ankara Kalkınma Ajansı ile birlikte bu merkezin kurulması için fizibilite çalışması başlattıklarını belirterek sözlerini noktaladı.

Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız ise Hacettepe Üniversitesinin gücüne dikkat çekerek, “Şu an mevcut olan Nano Teknoloji merkezlerinin faaliyet gösteremediği alanda projeler geliştirerek, sanayi ile buluşturmak amacındayız. Bu amaçla çıktığımız yolda Hacettepe Teknokent Nano Teknoloji Araştırma Merkezi’ni kurma kararı aldık” şeklinde konuştu.

Merkezde, ürüne dönüşecek şekilde Ar-Ge çalışmaları yapılacağını belirten Yılmazyıldız, “Ankara Kalkınma Ajansından desteklenen projemiz kapsamında Nano Teknoloji Araştırma Merkezinin kurulması için gerekli çalışmalara başladık ve bu projenin doğru hedeflere ulaşabilmesi için çalışmalarımızı son sürat devam ettireceğiz” dedi.

Proje kapsamında, Hacettepe Üniversitesi, sağlık, gıda ve enerji alanlarında bulunan Nano Teknoloji seviyeleri geliştirilerek, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları sayesinde üretebilir olacak ticari ürünler için merkezin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı ve ekipman belirlenecek.

Fizibilite çalışmaları sırasında ise literatür taraması gerçekleştirecek, akademisyenlerle projenin en ince ayrıntısına kadar detaylı toplantılar düzenlenecek, diğer Nano Teknoloji araştırma merkeziyle iletişime geçilerek bu alanda çalışma yürütülmesine engel olunacak ve kurum ve kuruluşların bu proje sonucunda beklenti ve ihtiyaçları saptanacak.

Gerçekleşmesi halinde Türkiye’de bilim alanında önemli bir değişim sağlayacak olan proje, bilim dünyası tarafından da dikkatle takip ediliyor ve çıkacak sonuç merakla bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here