Müziğin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

475

 

Bebekler anne karnına düştüğü andan itibaren, dış dünya ile bağlantılı bir yaşam sürecine girerler. Belli bir döneme giren çocuklar, gelişimlerinin ilerlemesi ile birlikte dış dünyadaki sesleri duymaya başlarlar. Zamanla duydukları bu seslere alışır ve doğduktan sonra da bu hassasiyetleri devam eder. Anne karnında duyduğu sesler dünyaya gelmesinin ardından onlara tanıdık gelmesinden ötürü, bu ortamlarda kendisini daha rahat hissederler. Müziğin bebekler üzerindeki etkisi ve faydaları daha anne karnındayken başlar. Müziğin bebek beyninde ve ruh halinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Anne karnından itibaren rahatlatıcı müzikler dinleyen çocuklar, daha sakin ve huzurlu bir yaşam tarzına sahip olurlar. Uzmanlar da bu konuda müziğin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini ispatlanmışlardır.

Bebeklerin Dünyaya gelmesi ile birlikte beyinlerindeki hücreler, belli bir zaman diliminde bağlantıya geçmeye başlar ve bu bağlantılar her geçen gün daha da kuvvetli hale gelir. Kullanılmayan beyin hücreleri ise ölür. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda, müzik dinletilen bebeklerin beyninde yeni yolların ve bağlantıların ortaya çıktığı görülmüştür. Özellikle daha anne karnındayken müzik dinletilen bebekler, doğduktan sonra da müziğe devam ettiğinde dil gelişimi duygusal zekası ve hafıza yönünden kendi yaşıtlarına nazaran daha ileri seviyede  oldukları gözlemlenmiştir. Anne karnında iken dinletilen müzikler, dünyaya geldikten sonra da bebeğin huzursuz davranışları sırasında dinlediğinde, bu tanıdık melodiler ile onların rahatlamasına olanak sağlayacaktır.

Bebeğim müzik dinlerken sakin ritimler içeren dinlendirici müzikler tercih edilmelidir. Anne adayının bebeği karnında iken sesli olarak söylediği ninniler, doğduğunda bebeğin bu ninnileri yeniden dinlediğinde daha sakin bir gelişim sürecinde büyüdüğünü kanıtlamaktadır. Bu yüzden anne adayları daha hamilelikte bebeklerine ninni ve müzikle tanıştırmalarında fayda vardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda, müziğin çocuklar üzerinde etkisi, dil gelişiminden iştah açılmasına, zihinsel aktiviteden, kalp atışlarının düzenine kadar birçok etkiye sahiptir. Bebeklerin aylık IQ seviyesinin, müzik dinlemeyenlere göre 5 puan daha fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Klasik müzik bu konuda oldukça etkili bir melodidir. Diğer yandan musiki dinletilen çocukların ruh halllerinde olumlu yönden gelişmeler gözlemlenmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here