Migren Nedir?

474

Hayatın belli dönemlerinde birçok kişi baş ağrısı ile mücadele etmektedir. Nörolojik bir hastalık olan migren sıradan bir baş ağrısı olmayıp, doktorlara en fazla şikayet edilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklerin yaklaşık üç katına ulaşmaktadır. Migren baş ağrısı özellikle şakak bölgesinde meydana gelir. Zonklayıcı ve keskin olarak ortaya çıkan bu aralar kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Migren nedir?

Ataklar halinde ortaya çıkan baş ağrıları migren habercisi olabilir. Kimilerinde yılda bir iki defa, kimisinde ise ay içerisinde defalarca yaşayabilir. Migren ağrıları çok şiddetli olup kişinin yaşam kalitesini etkilemektedir, diğer baş ağrılarından ayıran en önemli özellik; ağrı ile birlikte bulantı ses ve ışığa karşı duyarlılığın ortaya çıkmasıdır. Bu rahatsızlığı olan kişiler günlük işlerini tamamlamakta zorlanır.

Migrenin nedenleri nelerdir?

Genetik faktörler ilk sırada yer almaktadır. Ailenize migren hastası bulunuyor ise, bu hastalığı tutulma olasılığınız yüzde 40 oranlarına ulaşmaktadır. Migren ağrısında ki nedenlerin bir diğeri de hormonlarda meydana gelen değişikliklerdir. En çok kadınlarda görülen bu rahatsızlık adet dönemlerindeki hormonal değişikliklerin etkisi ile daha da şiddetli olmaktadır. Adet dönemindeki şiddetli baş ağrısının migrenle bağlantısı bulunmaktadır. Genellikle tek taraflı ve zonklayıcı tarzda olan bu aralar yaşamı olumsuz etkilemektedir.

Migren belirtileri nelerdir?

  • İlk belirtisi elbette ki şiddetli baş ağrısıdır. O kadar şiddetlidir ki kişi günlük hayatında yapacağı işler de yetersiz hale getirir ve yatarak istirahat etmeye zorlar.
  • Tek taraflı baş ağrıları
  • Şakaklarda bazen göz ve gözün arkasında yer alan ağrılar
  • Başın arka tarafı alın ve kulağın hemen arkasındaki ağrılar
  • Aşırı duyarlılık tepkisellik depresif durumlar
  • Yoğunlaşma bozukluğu, düşüncede yavaşlama, kelime bulma güçlüğü, konuşurken takılma, esneme uyuma isteği, iştah artışı ya da iştahsızlık
  • Arılarda ışığa ve sese karşı artmış duyarlılık
  • Kabızlık veya ishal hali

 Migren tedavisi

Doktor tarafından migren hastasının şikayetleri değerlendirilmesinin ardından, öncelikle tanı koyulur. Beyine ait hastalıklardan şüphelendiği için gerekli incelemeler yapılır. Öncelikle beyin tomografisi çekilir. Atakları geçirmeye yönelik kriz tedavisi planlanır. Migreni tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılır. Uzman kontrolünde ilaçlar verilir .

 

Günlük yaşamınızda bu konulara mutlaka dikkat edin;

Baş ağrısı takvimi veya baş ağrısı günlüğü tutmak

Az ya da fazla uyumamak

Düzenli egzersiz yapmak

Stres ile başa çıkma yollarını öğrenmek

Uygun bir kiloya erişmek

Alkolden kaçınmak

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here