Mars’ta Tsunami Kraterleri Fark Edildi

362

Mars’ta Tsunami Kraterleri Fark Edildi !

Bilim insanları, Mars’ın bir ortadan kalkmış olan bir bölümünün çok önceki zamanlarda olmuş güçlü tsunamilerle ilgili olduğunu düşündükleri bir çarpışma krateri keşfetti.

Çarpışma krateri, Güneş Sistemi’nde bulunan (ya da evrenin herhangi bir yerde de olabilir tabi) bir gezegenin, uydunun veya başka bir katı cismin yüzey kısmında, daha ufak bir cismin yüzeye hiper bir hızla çarpışmasıyla oluşmakta olan dairesel bir çöküntü olarak tasvir edilmekte.

Mars’ın yüzey kısmında oluşmuş olan bu krateri tespit eden ekibe göre, 3 milyar yıl önce Mars’ın Kuzey kısmında var olmuş olduğu düşünülen bir okyanusa düştüğünde, 150 metre yükseklikte dalgaların oluşumuna neden olmuş olan bir asteroit izinin var olduğuna buluntular üzerine düşünülmekte. Gezegenin kuzey ovalarında yer alan Lomonosov Krater’i, yüzey kısmında tsunami kalıntılarının kaynağı olarak belirlendi ve detaylar 48. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı (48th Lunar and Planetary Science Conference) ana hatlarıyla açıklandı.

Mars’ta bir zamanlar okyanus olduğu fikri son yıllarda geçerliliğini yitirmeye başlasa da, bazı bilim insanları hala Kızıl Gezegen’in kuzey enlemlerinde bulunan ova bölgesinin bir zamanlar okyanusla kaplı olduğunu düşünüyor. Tsunami dalgalarının güney ovaları ile kuzey ovaları arasındaki sınırı yıkadığına dair giderek artan kanıtlar, hipotezin güçlenmesine yardımcı olmakta ve bu sonuç üzerine Mars’ta hayat olma veya eski zamanlarda hayat olma olasılığı yükselmekte.

François Costard, Steve Clifford ve daha birçok meslektaşı, elde edilmiş bu kanılara göre kuzey ovalarında çıkmış olan ve güney kısmında da muhtemel olasılıkla eski bir kıyı şeridine akan kalıntı dağılımını tespit ettiler ve de bir harita oluşturdular. Paris-Sud Üniversitesi eğitim görevlisi Dr. Costard, BBC ile yaptığı röportajda yapılan keşfi “Mars’ın kuzey ve güney yarım kürelerinin arasındaki çatallanan bölge boyunca tipik tsunami yatakları keşfettik. Bu da bir kuzey okyanusunun var olduğunu destekliyor.” diye bir ifadede bulundu. Daha önce yapılan araştırmalarda Mars’ın kendine has bir atmosferi bulunmakta ve birazda su kalıntısına rastlanılmıştı. Bakalım önümüzdeki yıllarda Mars hakkında daha ne sonuçlara ulaşacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here