Mars’a Kent Kuracaklar

387

 

Hepimizin bildiği üzere dünya dışında bir yerde yaşamak insanoğlunun yıllardır uğraştığı bir konudur.


Mars’da su arandı, yaşam belirtisi olup olmadığı bakıldı. Şimdi ise verilen bilgiler ışığında Mars’a bir kent kurulacağı belirtildi. Kurulacak ama ne zaman, öyle yakın bir zamanda değil yaklaşık 100 yıl gibi bir süre alacak gibi. Yani 100 yıl içinde kentin kurulması planlanmakta. Bilim kurgu sahnesi gibi gelse de, yavaş yavaş bu sahneler filmlerden çıkarak gerçeğe dönüşmekte.  Dediğimiz gibi insanoğlu var oluşundan beri bir şeyleri araştırma yada başka şeyler yapmak gibi konularda hep meraklıdır.

Bu merakı Dünya’nın dışında yaşam bulmakta da devam etmektedir.  Bu yerleşimden ilk ayağı mars. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 100 yıl içinde Mars’a mini bir kent inşa etmeyi planlamakta. Projenin “Mars 2117 Project” ismiyle koloniye ait animasyon görüntülerini yayınladılar. Bu proje Mars üzerinde yapılan ilk plan veya da proje değil. Daha önce Elon Musk 10 yıl içerisinde 200 bin dolarlık  bir bilet sistemi ile kendi kendine yetebilecek bir yerleşim alanı inşa etmek için planlar yaptığını duyurmuştu.

Görüldüğü gibi insanoğlu Mars’da yaşam oluşturabilmek için çabalamakta. Gezegenimizden 205 milyon km uzakta olan Mars, Neil Armstrong’un Ay’a ayak basmasından sonra gidilmesi gereken hedef olduğu bilinmekte. Ancak daha herhangi bir insanın ayak basmadığı. Bu kızıl gezegene yapılacak olan bu yolculukta insanoğlunu ne gibi bir zorluk bekleyebilir. Mars atmosferi gezegenimize göre %1 oranında bir atmosfere sahip.

İnsanoğlunun dünyan dışında bir gezegende yaşaması için dış dünyadaki yani Mars’daki basınç ile nasıl mücadele edeceği çözülmesi gereken önemli bir sorun. Yiyecek ihtiyacının ve su tüketimi gibi yaşamsal önem taşıyan beslenmenin nasıl yapılacağı da merakla cevabı beklenen sorular arasında. Planlanan bu projelerin bu sorunlara ve bu sorunlara benzeyen bir çok engele çözüm bulacağından eminiz. Oldukça çılgın gibi görünse de insanoğlu yakın bir zamanda dünya dışında bir gezegende yaşamayı deneyecek gibi duruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here