Makyaj Yaparken Yapılan 4 Hata Ve Çözümleri

360

Makyaj demek sanat demektir. Tıpkı sanat gibidir. Nasıl ki bir sanatta  küçük bir yanlış yapsanız, o küçük yanlışınız göze batmaktadır. Makyajda  böyledir  ufak bir hatanız göze çarpmaktadır.

Peki Bu  Makyaj Hatalarını Nasıl kapatabiliriz?  Gelin  hep Beraber Bakalım…

Makyaj Nasıl Yapılır? Makyaj Yaparken Dikkat edilmesi Gerekilen Kurallar Nelerdir ?

Nasıl ki bir sanat kusuru kapatmak  için uzun süre  uğraşır  ne güzel şekilde  kusurun kaybolmasına  uğraşırız makyajda  öyledir. Makyaj demek  yüzümüzde ki  kırışıkları, siyah lekeleri  vb gibi  kusurları  makyaj ile kapatarak güzel bir görünüme  sahip olmak için yaparız. Fakat makyajınızda küçük bir hata yüzünüzde  belli olacaktır. Gelin  hep birlikte Bu hatalar neymiş bir bakalım….

1- Makyaj Fırçasının temizliği :

Uyumadan önce  nasıl ki makyajı  çıkarmak şart ise  Makyaja başlamadanda  fırçanın temizliği bir o kadar  şarttır.  Kirli bir makyaj fırçası ile  yapacağınız makyajdan hiç bir olumlu sonuç alınamayacaktır.  Renkler sizin tam istediğiniz gibi olmayacaktır. Bunun sebebi ise  fırçanın temiz olmamasıdır.  Fırça  kıllarının arasında  birikmiş olan  pislik  cildinize  bulaşacaktır ve  bu neden ile  sivilceli bir cilde kapıyı açmış oluruz.

Peki Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılmaktadır ?

Makyajı seven her kadın makyajı yapmak ile bitmemektedir. Hangi ürünü nasıl ve  nerede kullanılacağını bilmelidir.  Piyasada  satılan bir çok Fırça çeşidi  bulunmaktadır.  Aralarında seçmek bizleri hayli bir  strese  sokmaktadır.

Sıvı sabun, Şampuan ve bebek Şampuanları ile temizlik için  kullanabilirsiniz.  Bir kabın içerisine şampuan, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı kadar  sabun, ve  3-4  kaşığı kadar  soğuk su koyarak fırçayı içerisinde  çalkalayınız.  Ardından soğuk altına tutarak durulayalım…   Dikkat fırçaları havlu ile kurutmanız  fırça tellerine zarar  vermektedir.  Islak  olan fırçanızı güneş gören, hava alan cam  kenarına koyarak  kuruma aşamasına  bırakınız…

2- Makyaj Çıkarmak:

Evet  hepimizde bilmeliyiz ki  makyaj  çıkarma zamanı  gelince sanki canımız alınacak gibi hissetmeyiz.

Çünkü akşama kadar  yorulmuş bitkin bir halde gelmekteyiz. Bu yüzden erinerek  gönülsüz  isteyerek  makyajımızı çıkartmaya  gideriz. Fakat nasıl ki makyaj yapmasını seviyorsak bir sonraki günde sağlıklı bir  makyajımız  olsun istiyorsak  hiç erinmeden  makyajımızı çıkarmalıyız. Bunların hiç birisi bir bahane olamaz. Çünkü  bahaneyi başkasına değil  kendi kendimize uyduruyoruz.

Cildimize ve kendimize  yapmış olduğumuz hatalardan biriside  budur.  üzülerek söylemekteyim ki  makyaj temizliğinde kullanılan  makyaj mendilleri de hiç göründüğü gibi masum değildir.  Günlük olarak makyaj çıkarmamız şarttır.

Pekala Rimel Nasıl çıkar ?

Makyaj yaparken nasıl ki  çaba sarf ediyorsanız , Makyaj çıkartmak için de o kadar  çaba sarf ediniz. Geceleri Makyajı temizlemeden yatmak kendimize yapmış olduğumuz en büyük  kötülüktür. Zorunda  kalmadıkça makyaj çıkarmak için kullanılan mendilleri kullanmayınız. Gelin  şimdi  lafı uzatmadan makyaj nasıl temizlenir  ona bir bakalım.

İlk öncelik olarak dudaklarınızı  temizleyiniz. Hepimizin en sona  bırakmış olduğu  makyaj temizliği rujdur.  Ruju çıkarmak için hiç bir temizleyici ihtiyacınız bulunmamaktadır.  Bir tutam pamuğun üzerine  zeytin yağı dökerek  yada  Hindistan cevizi yağı ile kolay bir biçimde temizleyebilirsiniz. Eğer ki Bulaşmayan, Suya dayanıklı  çıkmayan bir  ruj sürmüş iseniz  bu vermiş olduğumuz yöntemi bir kaç defa deneyiniz. İnanın faydasını göreceksiniz.

Bir sonraki Temizleyeceğimiz Gözlerimizdir.  Eğer ki göz makyajına özen gösteren, severek yapan bir kişi iseniz makyaj çıkarmanın  en zor kısmına  gelmiş bulunmaktasınız.  Kaşlar aşırı bir kuvvet sonucu dökülmektedir.  Fakat korkmaya  gerek yoktur.  Öncelikle göz  temizliğine başlamadan gözünüzde lens  var ise ellerini yıkayarak lenslerinizi gözlerinizden çıkartınız. Daha sonra ise gözlere özel olan makyaj temizleyici pamuğa dökün. Ardından pamuğu göz üzerinde hafif bir biçimde bastırarak tutunuz. Fakat çok bastırmadan  hafif bir şekilde olsun. Eğer ki  sert şekilde bastırarak ovalarsanız gözlerinize zarar verebilir.

3- Doğru Işık

Karanlık bir ortamda yada kötü bir  ışık ortamında  makyaj yapmanız makyajı olumsuz etkileyecektir.  Eğer ki makyajı gündüz yapacaksanız gün ışığı ile  rahatlıkla yaparsınız. Fakat akşamları kimimiz  yemeğe çıkarız, kimimiz gezmeye, kimimiz ise davete gideriz ve  makyaj yapmamız  gerekmektedir. Akşamları  tavandan aydınlatmalı yerine ışığın direk aynaya yöneltilmesi  makyaja olumlu yönde etkileyecektir.

4- Bronzer ve Allık Sürme

Makyaj sırasında en çok dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Çünkü ufak bir hatanız sizi çekici değilde komik duruma düşürmektedir. Hele ki ortamda sevmediğimiz başka bir kadın varsa 🙂 onun gülmesi sizi deli edecektir.  Allık kullanırken iyi bir şekilde dağıtmak ve rengi bir yerde toplanmasını engellemek gerekmektedir.

Pekala Allık Sürmek Nasıl Olmalıdır ?

Makyaj sırasında en çok gözleri ve ruju önem göstermekteyiz.  Fakat Allık sürmekte çok önemlidir. Çünkü Allık cildinizde bulunan yüz hatalarını kapatmaktadır.

A- Uygun Allık Seçimi

Bilinmesi gereken İlk adımdır.  Cilt tonunuza uygun bir Allık seçmek sizin  için çok faydalı olacaktır.  Örnek verecek olursak Açık tonlu bir cilt için şeftali tonları, açık mercanlar daha uygun görünecektir.  Buğday tenliler için ise daha birazcık daha koyu tonlar daha güzel duracaktır.  Morarmış olan yanaklara mavi alt tonuna sahip olan Allık renginden uzak durmanız gerekmektedir.  Koyu olan cilt tonlarına turuncu,kahve tonları ve  koyu kırmızı  daha  uygun olacaktır.

B- Doğru Allık Seçimi

Cilt tipinize göre Bir Allık rengini seçmek zorundasınız. Gelin Nasıl yapacağız bakalım…

Toz Allık: Normal yada karma bir cilt yapısına sahip olanlar için ideaş bir Allık çeşididir.  Diğer allık çeşitlerine göre sürülmesi daha  kolaydır.

Krem Allık: Kuru bir cilt yapısına sahip olan kişilerin Krem formüllerinin nemlendirici özelliklerinden yararlanması lazımdır. Doğal görünüme ne yakın olarak çoğu kadının da dağıtmama ve bu neden ile becerememe korkusu ile baş başa kaldığı bir allıktır.

Jel Allık: Yağlı olan ciltlerin favorisidir.  Kullanımı oldukça rahattır.

C- Fazla Allık sürme

Eğer ki sevmediğiniz bir kişi sizin yanınıza gelerek yüzüne ne oldu tüp mü patladı gibi soğuk espriler yapıyor ise bilin ki allığı haddinden fazla kaçırmış durumundasınız ve o kişinin dalgası olmuşsunuzdur. Bu hataya sadece bizler değil ünlü olan kişilerde düşmektedir. Hatırlatmakta fayda vardır. Allık yüzünüzü başka bir renge boyamak değildir. Allık sadece yüzünüzde hafif bir şekilde doğal bir renk vermektir.

D- Allığı Düzgün Bir Şekilde Dağıtmamak

Yüzünüze sürmüş olduğunuz allığı düzgün bir şekilde dağıtmamanız gibi durumlarda makyaja çok büyük olumsuzluklar katmaktadır. Fırçanıza almış olduğunuz allığı direk yüzünüze değilde fırçaya biraz üfleyerek veya  parmağınıza bir kaç defa durarak fırça da bulunan fazla allığı almış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here