LOHUSALIK DÖNEMİNDE YAPILMASI GEREKENLER

331

Doğumdan sonra 6 haftalık süre lohusalık dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde hamileliğin anne de neden olduğu fizyolojik ve psikolojik değişmeler hamilelik öncesi döneme döner. Vücudun metabolizmasının ve organların hamilelik öncesi döneme dönmeleri farklı zamanla alıyor. Bundandır ki halk arasında klişeleşmiş “Lohusanın mezarı kırk gün açık kalır” deyimi vardır. Bu sözün aslında gerçeklik payı da bir hayli fazladır. Zira bu dönemde ortaya çıkabilecek komplikasyonlar hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle lohusalık döneminde gerekli kontrollerin yapılması ihmal edilmemelidir. Lohusalık döneminde anne vücudunda beklenen değişiklikler,  kırmızı, sarı veya beyaz akıntının gelmesi, rahim küçülmesi, memelerden süt salgılanması, kilo kaybı, şişlik ve ödemlerin kaybolması, ağrıların ve krampların sonlanması bunlardır. Bunların haricinde oluşabilecek değişikliklerde hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Lohusalık döneminde beslenme nasıl olmalıdır ?

Uzmanlar lohusalık döneminde her kadının bol bol su içmesini tavsiye ediyor. Ayrıca beslenme konusunda da protein içerikli besinlerin tercih edilmesi gerektiği vurgulanırken, taze sebze ve meyve ile beslenmenin hem anne sağlığına hem de bebek sağlığına olumlu yönde etkisi büyük olduğu belirtiliyor. Aşırı yağlı, baharatlı ve tuzlu besinlerden uzak durulması gerekildiğini, ton balığı ve midye gibi civa oranı yüksek gıdalardan da uzak durulmasını öneren uzmanlar, bu dönemde kimyon ve rezene gibi baharatların alınması, yemeğin yavaşça ve iyice çiğnenmesi gerektiğini kaydediyorlar.

Lohusalıkta gaz problemi

Özellikle bebeğinizi anne sütüyle besliyorsanız gaz problemine neden olacak besinlerden mutlaka kaçınmanız gerekiyor. Zira lohusalık döneminde değişkenlik göstererek doğum öncesi döneme dönmeye başlayan hormonlarınız, gaz problemi yaşamanız doğrultusunda size zor anlar yaşatabilir. Uzmanlar gaz problemi yaşanmamak için lohusalara, lahana, soğan, fasulye, bezelye, brokoli, karnabahar, kepekli yiyecekler, limon, portakal, soda, süt, bira, şalgam ve kahve gibi yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

 

Lohusalık hüznü ve depresyonu

Doğumdan sonra lohusalık sürecinin başlamasıyla birlikte çiçeği burnunda anneler birçok hüzne kapılıyor. Bu hüzünler genellikle, yorgunluk, keyifsizlik, annelik görevini yapamama ve ağlama krizleri gibi etkiler sergiliyor. Meydana gelen bu durumun rahatlıkla atlatılabilmesi için uzmanlar çiçeği burnunda annelerin sevdiklerine, annenin dinlendirilmesi, uyumasının sağlanması, ona her konuda yardımcı ve destek olunması, kesinlikle yargılanmaması gibi önemli tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyeler doğrultusunda oluşmuş olan hüzün hali kolaylıkla 1-2 hafta içerisinde kayboluyor. Lohusalık depresyonu ise genelde pek sık rastlanan bir durum değil. Her on kadından birinde görülüyor. Lohusalık hüznüne benzer belirtiler veren hastalığa sahip anneler yakından takip edilmeli, gerekirse psikiyatri tedavisi almalıdırlar.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here