Kuru Üzüm Suyu (Kuru Üzüm Suyu Faydaları )

644

 

Kuru üzüm insanlara sağladığı şifası ile her derde deva bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Kimileri kuru yemiş ile birlikte tüketirken, kimileri kompostosunu yapar. Kimi zaman kek ve çöreklerimizin içerisinde kattığınız kuru üzümün faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle son zamanlarda sosyal medyada da dolaşan kuru üzüm suyu şifaları hepimizin ağzını açık bırakıyor. Peki kuru üzüm suyu nasıl yapılır? İşte kuru üzüm suyu tarifi ve hangi derde deva olduğu hakkında detaylar, sizler için haberimizde aktarıldı…

Beslenme uzmanlarının özellikle önerdiği kuru üzüm, en çok da karaciğeri arındırmak için en değerli besin olarak adı geçmektedir. Kuru üzüm suyunun insan vücudunu temizlenmesinde kan yapımından halsizliğe kadar birçok alanda faydası bulunuyor.

Kuru üzüm suyu nasıl elde edilir?

Adından da anlayacağınız gibi kuru üzümün su ile kaynatıldıktan sonra elde edilen karışımıdır. İçerisine şeker katmadan kaynatılarak elde edilen bu sağlıklı içecek, karaciğer sağlığınız için büyük önem taşıyor.

Kuru üzüm suyu tarifi

  • 200 gram kuru üzüm
  • 2 su

Kuru üzümleri süzgeç ile iyice yıkayıp bir tencerenin içerisine koyun. Ölçüdeki suyu kaynatıp üzümlerin üzerine dökün. Ocağın altı kısık bir şekilde 20 dakika kaynamaya bırakın. Ertesi gün üzümleri süzerek, kalan suyu bir daha kaynatın. Kuru üzüm suyunuz hazırdır.

 

Kuru üzüm suyu faydaları

Karaciğeri temizler ve korur

Trigliserid seviyesini düşürür

Vücuttaki toksinleri temizler

Mide asitlerinin ayrıştırılmasına yardımcı olur

Antioksidan yapıya sahiptir

Kan dolaşımını temizler

Bulantıya giderir

Kabızlığı önler

Nasıl tüketilmelidir ?

Aç karnına içilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, sabah kalktıktan 10-15 dakika sonra içilmesini, yarım saat sonra da kahvaltı yapılmasını tavsiye ediyor. Kuru üzüm suyu 4 gün boyunca içilmelidir. Geceden hazırladığınız takdirde sabahları elinizin altında hazır üzüm suyunun bulunacaktır.

Organik kuru üzüm seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Kuru üzümleri tercih edin. Mümkünse çekirdekli kuru üzüm alın kesinlikle parlak olanları tercih etmeyin. Koyu renkli mat görünümlü kuru üzümler en sağlıklı olanlarıdır. Eğer Anadolu’da üzüm bağları olan birilerini tanıyorsanız, güvenerek o üzümlerden alıp tüketmeniz en güzeli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here