Krem Peynirde Kanser Tehlikesi

374

 

Son zamanlarda sofralardan eksik etmediğimiz krem peynir, lezzetiyle insanı mest etse de, aslında sanıldığı kadar masum değil. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre evde yapılmış doğal yoğurt meme kanseri riskini azaltırken, marketlerden aldığımız krem peynir ve çedar peynir bu riski daha da çok artırıyor. Eğer sizde sofralarımızdaki krem peynir eksik etmiyorsanız, bu haberi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Amerika’da kanser önleme yönünde yapılan çalışmalar sonrasında, meme kanseri teşhisi koyulan 1941 kadın ile sağlıklı 1237 kadın arasında incelemeler yapıldı. Bu kadınları aylık süt ürünleri tüketimine karşı anket soruları yöneltildi. Yapılan anketlerin ardından fazla süt ürünü tüketen kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 15 daha az olduğu gözlemlendi. Çalışmaların ardından elde edilen verilere bakıldığında, yoğurdu fazla tüketen kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 39 oranında düştüğü, krem peynir ve çedar peyniri fazla tüketen kadınların ise, meme kanserine yakalanma olasılığının yüzde 53 oranında arttığı görüldü.

Son yıllarda hazır gıdalara olan talebin artması ile birlikte, kanser vakaları da her geçen gün artarak devam ediyor. Uzmanlar insanları bu konuda yoğurdu peyniri mümkünse evde hazırlayarak tüketilmesini, market sütleri yerine doğal süt kullanmaları yönünde uyarıyor. İçerisine koyulan koruyucu maddeler sonucunda krem peynirde kanserojen karışım ortaya çıkıyor.

Amerika’daki Yapılan bu araştırmada, kadınların süt ürünleri tüketimleri arasındaki farklılıklar meme kanseri ile ilişkili potansiyel risk faktörlerinin de önemli bir rol oluşturuyor. Beslenmenin tüm kanserler üzerinde yüzde 30’un üzerinde etkili olduğu söyleniyor. Yeterli ve doğru beslenme ile sağlıklı bir yaşam sürülebilecek gibi, yanlış beslenme sonucunda kanser gibi ölümcül hastalıklara yakalanarak hayati tehlike altına girileceğini de ifade eden uzmanlar, özellikle krem peynir konusunda vatandaşları bir kere daha uyardı.

Aslında insan sağlığı için büyük önem taşıyan ve içeriğindeki zengin besin maddeleri ile her derde deva olan doğal süt ürünlerinin, kimi zaman kanseri etkileme ve yok etme kapasitesinin de bulunduğunu söylüyorlar. Piyasada bulunan süt ürünleri adı altında içeriğinde farklı maddelerin kullanıldığı krem peynir, çedar peynir gibi yiyeceklerin insan sağlığını tehdit ettiğini savunuyorlar. Bu tür gıdaların tüketilmesi ne devam edildiği takdirde 2017 yılında 40 bini ölümle sonuçlanacak. Sağlık ile beslenmenin doğru orantılı olduğunu düşününce sanırım bu konuda daha dikkatli davranmak boynumuzun borcu gibi olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here