KPSS Başvuru Ücreti Değişti

412

Memur olabilmek için hayal kuran ve bunun için gecesini gündüzüne katarak KPSS sınavına çalışan adaylara yeni bir haberimiz var. KPSS başvuru ücretlerinde değişiklik yapıldı. ÖSYM KPSS ile ilgili flash kararın altına imza attı. KPSS alan bilgisi testi başvuru ücretlerinde değişikliğe gidildi. Başvuru ücretleri ile ilgili değişiklik yapan ÖSYM, alan bilgisi sınav ücretinin 40 lira olduğunu ve her oturum için 40 TL ödeneceğini açıkladı.

KPSS alan bilgisi sınavı bu yıl 27 -28 Mayıs 2017 tarihinde 3 oturum halinde gerçekleştirilecek. Adaylara her oturumda 3 alan testi uygulanacak. Oturumlarda ücretlendirme oturum başına 40 TL olarak kararlaştırıldı. ÖSYM yönetim kurulu KPSS alan bilgisi sınavları İçin her oturumda 3 alan testine yönelik farklı ücretlendirme yapacak. ÖSYM nin internet sitesi üzerinde konu hakkında yapılan duyuruda KPSS alan bilgisi sınavında test bazlı ücretlendirmenin ÖSYM yönetim kurulu tarafından yeniden değerlendirileceğini açıkladı.

ÖSYM tarafından yönetim kurulu toplanarak, KPSS alan bilgisi sınavı ile ilgili yeni kararlar aldı. Alınan bu kararlar kamuoyuna duyuruldu. Yapılan duyuruda adayların sınav konforunu yükseltmek maksadıyla 27- 28 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan, sabah ve öğleden sonra oturumu olmak üzere hazırlanan KPSS alan bilgisi sınavlarından oluşan maliyet artışını önlemek, çoklu oturum sınav yöntemi  sunmak  ve bağımsız test  uygulamasıyla bunlara bağlı ücretlendirme yaklaşımından vazgeçildiği belirtildi.

KPSS sınav başvuru ücreti 55 TL’den 60 TL’ye yükselirken, ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) de 165 TL’den 180​ TL’ye yükseldi.

Bu kapsamda KPSS alan bilgisi sınavı aynı tarihlerde 3 oturum halinde düzenlenecek. Her oturumda 3 alan testi uygulanıp, oturum bazlı ücretlendirmeye tabii tutulacak ve oturum başına ücret olarak 40 TL alınacak. KPSS alan bilgisi sınavına girecek olan adaylar için oturumlar cumartesi sabah  “kamu  yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri”,  cumartesi öğleden sonra “hukuk, iktisat, maliye”, pazar sabah “işletme, muhasebe,  istatistik” olarak yeniden düzenlenecek.

Sabah oturumları, saat 10.00’da, öğleden sonra oturumları saat  14.30’da başlatılacak ve 2017 KPSS Lisans Kılavuzu bu doğrultuda güncellenecek.

KPSS BAŞVURU TARİHLERİ

(KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, eğitim Bilimleri, ÖABT) : 13-23 Mart 2017 (Ücret ödeme için son gün, 24 Mart 2017)

( Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Muhasebe, Hukuk, İktisat, İstatistik, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 27-31 Mart 2017 (Ücret ödeme için son gün, 3 Nisan 2017)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here