Kızılcık Şerbeti Tarifi

454

Sağlık açısından oldukça faydalı bir meyve olan kızılcık, semt pazarlarında rastlayabileceğiniz bir üründür. Kızılcığın içerisindeki zengin miktarda vitamin ve mineral özellikle çocuklarınızın gelişiminde büyük önem sağlamaktadır. Pazardan alarak yapabileceğiniz Kızılcık Şerbeti ile günlük kalsiyum, demir, bakır, magnezyum ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bol miktarda C vitamini içeren Kızılcık Şerbeti evde yapabileceğiniz muhteşem bir içecektir. En çok idrar yolu enfeksiyonları için faydalı olan bu mucizevi bitki, kansere karşı da koruyucu niteliktedir. Anadolu’muzun zengin meyve folklorü içerisinde güzide bir meyvesidir. “Kızılcığın tüketildiği yerde hekime gerek yoktur” diyen Lokman hekim bu meyve türünün önemini ne güzel belirtmiştir. Yıllardır farmakologların ilgisini çekmiş olan kızılcık, reçel, marmelat ve meyve suyu sanayi yönünden de önemli bir ham madde durumundadır. Karaciğer zafiyetine, kalın bağırsak iltihaplarına kızılcık şifalı gelmektedir. Kızılcık meyvesi veya şırası safrayı temizler, mideye kuvvet verir, sıtmaya iyi gelir.

Verdiğimiz bu bilgilerle pazarlarda gördüğünüz kızılcığı almamak için artık nedeniniz kalmadı. Dilerseniz evde doya doya içebileceğiniz Kızılcık Şerbeti nasıl yapılır tarifine geçelim …

KIZILCIK ŞURUBU

Malzemeler

  • 1 kg Kızılcık
  • 2 buçuk lt. su
  • 5 su bardağı şeker

Kızılcık şerbeti nasıl yapılır?

  1. Pazardan almış olduğunuz kızılcıkları güzelce yıkayın ve bir tencerenin içerisine alın
  2. Daha önceden ısıttığınız sıcak suyu tencereye ilave edip, ocağa alarak kaynatmaya başlayın
  3. Kaynamaya başlayan kızılcık şerbetinin 15 dakika daha kaynadıktan sonra altını kapatın
  4. Tülbent ya da delikleri sık olan bir süzek yardımı ile süzün, ardından şekerini ilave ederek eriyene kadar karıştırın
  5. Hazırladığımız şerbeti oda sıcaklığına gelene kadar soğuk bir yerde bekletin Ardından soğuması için buzdolabına kaldırın .

 

NOT: Eğer konsantre şerbet yapmak isterseniz, süzdükten sonra şekerini atıp, cıvık pekmez kıvamına gelene  kadar kaynatın. Kavanozlara koyup ters çevirin.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here