Kitaplar Ve Yeni Nesil

379

Edebi klasikleri okumaktan uzak mı uzak bir nesil yetişiyor. Türkçeyi incelikleriyle çok güzel kullanan yazarlarımız var. Güçlü ve zengin bir edebiyat arşivine sahibiz. Buna oranla da kitaptan uzak duran büyük bir genç topluluk duruyor önümüzde. Kitap okumayan bu genç topluluk her şeyi hazır bulduğu gibi bilgiyi de hazır bulmak istiyor. Kendisi, araştırıp bir bilginin peşine takılmıyor. Kitaplar bu nesle çok sıkıcı geliyor. Dış dünya daha cazip! Teknolojik ürünler bir mumun pervaneleri etrafına çektiği gibi bu nesli çevresine topluyor ve hipnoza benzer bir güç ile kendisine bağlıyor. Dijital dünyanın dili ne yazık ki gençler arasında yaygınlaşıyor; tabi ki kitap da okunmadığı için bu süreç çok hızlı ilerliyor.

Günümüz gençliği kitap kokusundan uzak yaşıyor. “Sahaf” sözcüğünün anlamını sorsanız bilmezler. Şimdiki nesil, modern alışveriş merkezlerinde ünlü markaların mağazalarını gezip ünlü kafelerde neskafe yudumlarken vaktini boşa geçirmekten çok zevk alıyor. Bazı şehirlerde kitap cafe denilen yerler açılmış. Bildiğin cafe ama içinde kitaplık var. Maksat, insanlar hem çay içsin hem sohbet etsin hem de kitap okusun… Peki kaç tanesi ayakta durabildi. Yaşadığım şehirde ne yazık ki böyle bir cafe kısa zamanda kepenkleri indirdi.

Evet ne yazık ki görsel medyanın baş döndürücü bir şekilde gelişmesi neslimizi kitaptan çok daha uzaklaştırdı. Zaten millet olarak okumayı sevmeyen bizler ile, dijital aletler sayesinde kitaplar arasında uçurumlar açıldı. Ama umut vaat eden güzel gelişmeler de olmuyor değil. Okullarda özellikle Türkçe öğretmenlerinin gayretleriyle kitap okuma sınavları yapılıyor, çok kitap okuyanlara ödüller dağıtılıyor. Öğrenciler kitap okumaya teşvik ediliyor. Temennimiz bu uygulamalar bütün ülke çapında uygulansın, hatta Milli Eğitim Bakanlığı buna öncülük etsin.

Bazen otobüste giderken  kitap okuyan genç görünce seviniyorum. Ama çoğunluk ne yazık ki cep telefonuyla uğraşıyor. Bir ara iş yerimle evim arası otobüsle tam bir saat sürüyordu. 3-4 ay zarfında bu yolculuklarda 3 adet kitap okumuştum. Hem yolculuk çabuk geçiyor hem de kitap okumuş oluyorsunuz.

Ülkemizde Kindle denilen (tabletin basit hali) kitap okuma tabletleri yaygın değil. Batı’da insanlar dijital kitap diyebileceğimiz Kindle’lar ile kitap okuyor. Bu aletler sadece kitap okumak için tasarlandığından dolayı oyun oynayamıyorsunuz. Tabi daha sonra  gelişmişleri çıktı ama basit haliyle kitap okumaya çok elverişli aletler.

 

Biz büyükler ve eğitimciler ülke çapında kitap okuma seferberliği başlatıp gençlerimizi, neslimizi en kısa sürede kitap dünyasının içine çekmeliyiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here