Keten Tohumu İle Kilolara Elveda

483

Son yıllarda popülaritesi oldukça yüksek olan keten tohumu, özellikle diyet yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İçeriğinde bir çok faydalı özelliği bulunan bu mucizevi tohum, kanser önleyici etkisinin yanı sıra, kilo verme ve kolesterolü düşürmeye kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır. Keten tohumunun özellikle kilo verme aşamasındaki kişiler tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Kabızlığın önlenmesine yardımcı olan metabolizma hızını artıran keten tohumu, aynı zamanda östrojen hormonu üzerinde de etkilidir.

İçeriğinde bulunan yüksek orandaki Omega 3 yağ asidi ile kan basıncı ve atardamar fonksiyonları için düzenleyici bir içeriğe sahiptir. Vücudun kalsiyum ve enerji metabolizmasını dengeleyen bu besin, diyet yapanlar için yüksek miktarda lif içerdiğinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Bu nedenle kilo vermek isteyenler kolesterolü düşürmek ve kabızlığını engellemek için bu ürünü tercih etmektedirler.

 

Zayıflamak İçin Tane Halinde Keten Tohumu

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin çok tercih ettiği, tane halinde alınan keten tohumları,sabah aç karnına yada tok karna kullanılmaktadır. İsterse salatanıza ister yoğurt ile yatak kefir katarak tükettiğiniz keten tohumu, bağırsaklarımızı düzenleyerek kısa sürede metabolizmanızı hızlandırmaya katkı sağlayacaktır. Eğer keten tohumu taneleri size çok sert geliyor ise öğütülmüş olanları tercih edebilirsiniz. Sabahları aç karnına zayıflamak için ister sıcak suyun içerisinde eriterek, yada yoğurt içerisinde koyarak olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

KETEN TOHUMU KÜRÜ

Üç hafta süresince, normalde tükettiğiniz kahvaltı yerine, aşağıda belirtilen şekilde kahvaltı etmelisiniz.

Birinci Hafta: Bir yemek kaşığı keten tohumu ile 100 ml kefiri karıştırarak tüketin.

İkinci Hafta: İki yemek kaşığı keten tohumu ile 100 ml kefiri karıştırarak tüketin.

Üçüncü Hafta: Üç yemek kaşığı keten tohumu ile 150 ml kefiri karıştırarak tüketin.

Bunun yanısıra, gün boyunca da, mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Mümkünse çiğ olarak bol miktarda sebze ve meyve tüketin. Tam tahılları, kuruyemişleri ve suyu bolca tüketin. Kefir bulmakta zorlanıyorsanız, sade yoğurt, hatta mümkünse ev yoğurdu da kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here