Kendi Kendini Söndürebilen Batarya

453

30Stanford Üniversitesinde bulunan bilim insanlarının çalışması sonucunda geliştirilen lityum iyon bataryalar kendiliğinden kedisini yanmaya başladığında söndürebilme özelliğine sahip, konu hakkında biraz daha detaya inelim.

Dünya çapında en fazla kullanılan ve bilinen batarya teknolojilerinin en üstlerinde bulunan lityum iyon bataryalar olduğu bir gerçek.  Bunlar bir yana kullanılan malzeme yüksek ısınmalarda dengesizleşen ve facialara mahal verebilecek bir yapıya sahip. İşte bundan dolayı geliştirilmiş çözüm, bu tip batarya sistemlerinin daha güvenli hale getirilmesini amaçlamakta.

Gelecekte lityum iyon bataryalar şu ankinden daha güvenli olacak ama nasıl? O konuya geleceğiz ama öncesinde, peki buluşun sebebi ne? Stanford Üniversiteli bilim insanları buldukları çözümü şu şekilde tanıttılar, son zamanlarda özellikle Galaksi Note 7 cihazının yanmasıyla oluşan olayla gündemden düşmemiş olan lityum iyon bataryalar, üretim hatasından kaynaklı veya hızlı şarj sebebiyle yanmasının ya da patlamasının karşında durulmasının amaçlandığı çalışmayı yürüttüklerini duyurdu.

Ve gelelim buluşa bilim insanlarının geliştirdiği bataryalar, alev alma durumunda inanamayacak sınınız sadece 0,4 saniye gibi bir süre içerisinde kimyasal bir reaksiyon göstererek kendisini söndürebiliyor. Bu tasarlanan her bir bataryanın çekirdeğine, 150 derece sıcaklık görünce eriyecek, koruyucu polimer bir kabuk yerleştirilmiş. Bu koruyucu madde yanma riskini geciktirmek amaçlı bir kimyasal olan trifenil fosfat (TPP) içermekte bunlar serbest bırakıldığında yüksek yanma oranına sahip elektrolitlerin alev almasının önüne geçerek çok hızlı bir şekilde sönmesini sağlıyor.

Bu sisteme benzer bir yöntemin daha öncede denendiği ve trifenil fosfat(TPP) maddesini doğrudan batarya içinde bulunan elektrolitlerle karıştırılarak kullanıldığı belirtilenler arasında. Bu deneme pek başarılı olamamış çünkü bulunduğu hal performansını uygulanamaz bir duruma sokmuş.

Stanford Üniversitesi bilim insanlarının geliştirmiş olduğu çözümde ise, bulunduğu aşamada bataryanın içerisinde ne miktarda alanın kullanılmış olduğu bilinen bir gerçek değilken. Ayrıca, bataryada performans ve kullanım açısından ne değişiklikler olduğu net değil. Kendi kendini söndüre bilen lityum iyon bataryalarının akıllı telefonlar ve tabletler gibi küçük sistemli cihazlarda hiçbir zaman kullanılmayacağını düşünenlerde yok değil. Bakalım her şey yakın zamanda ortaya çıkacaktır bize düşen IOS ve Android cihazlarda kullanılana kadar beklemek olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here